مقاله تحليلي بر اثرات عوامل تکتونيکي و ژئومورفولوژيکي در بلاياي طبيعي به ويژه زلزله با تاکيد بر کلان شهر تبريز که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۸ در آمايش محيط از صفحه ۸۱ تا ۹۲ منتشر شده است.
نام: تحليلي بر اثرات عوامل تکتونيکي و ژئومورفولوژيکي در بلاياي طبيعي به ويژه زلزله با تاکيد بر کلان شهر تبريز
این مقاله دارای ۱۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله گسل تبريز
مقاله تکتونيک
مقاله ميشوداغ
مقاله بلاياي طبيعي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: بلادپس علي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
شهر تبريز در حريم يک گسل بزرگ و فعال بنا شده است. اين گسل با طول حدود ۵۰۰ کيلومتر از مرزهاي غربي آذربايجان تا ميانه و سراب نقشه برداري شده است. اين سامانه گسلي، رشته کوههاي بزرگي مانند بزقوش، ميشوداغ و موروداغ را در برگرفته است. و در طول تاريخ علاوه بر تبريز شهرهايي که در مجاورت اين گسل بوده اند. بارها دچار ويراني شده اند .
گسل تبريز در ادامه شمال غربي خود با روند SE – NW داراي ساز و کاري راستا لغز با مولفه راست براست. و يکي از لرزه خيزترين گسل هاي ايران در ناحيه آذربايجان است. در قسمت هاي مختلف اين گسل وجود آثار ريخت شناسي متعدد ناشي از فعاليت هاي زمين ساختي در راستاي آن است.
يافته هاي پژوهش نشان مي دهد که مناطق با غميشه، وليعصر و سيلاب از مناطق مخاطره آميز شهر هستند. اما از ديدگاه تکتونيکي به لحاظ پراکندگي گسل هاي فرعي در سراسر منطقه در برابر زلزله آسيب پذيري براي همه جا يکسان است.