مقاله تحليلي بر ظرفيت هاي توسعه گردشگري مذهبي ـ فرهنگي کلان شهر قم که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۰ در مطالعات ملي از صفحه ۸۳ تا ۱۱۲ منتشر شده است.
نام: تحليلي بر ظرفيت هاي توسعه گردشگري مذهبي ـ فرهنگي کلان شهر قم
این مقاله دارای ۳۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله گردشگري
مقاله مذهبي ـ فرهنگي
مقاله زيارت
مقاله ظرفيت هاي توسعه
مقاله قم

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: احمدي شاپورآبادي محمدعلي
جناب آقای / سرکار خانم: سبزآبادي احمد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
برخورداري شهر قم از جاذبه هاي مذهبي مانند حرم حضرت معصومه (س) و مسجد جمکران اين شهر را به يکي از مهم ترين محورهاي گردشگري مذهبي و زيارتي کشور تبديل کرده است. افزون بر آن با توجه به مرکزيت مدارس و حوزه هاي علوم ديني در قم و پايتخت معنوي انقلاب اسلامي بودن، اين شهر مي تواند در صورت ظرفيت سازي کافي، به برقراري ارتباط با پايگاه هاي ديني و مذهبي و توليد و نشر تفکر ديني در جهان اقدام کند. مقاله حاضر از نوع مطالعات توصيفي ـ تحليلي بوده و جهت جمع آوري اطلاعات در آن، ترکيبي از روش هاي تحقيق اسنادي، کتابخانه اي و ميداني مورد استفاده قرار گرفته و با بهره گيري از مدل (SWOT) نقاط ضعف و قوت و نقاط فرصت و تهديد توسعه گردشگري در کلان شهر قم مورد تجزيه و تحليل واقع شده و با تاکيد بر کارکردهاي فرهنگي و مذهبي شهر قم جهت غلبه بر موانع و چالش هاي توسعه گردشگري راهبردهايي ارايه شده است.
برخي از نتايج پژوهش نشان مي دهد که استفاده بهينه از جاذبه هاي مذهبي، تاريخي و فرهنگي شهر قم در کنار سودآوري اقتصادي آن منجر به ترويج و گسترش ارزش ها و فرهنگ اسلامي، معرفي ارزش هاي انقلاب و فرهنگ ناب اسلامي ـ ايراني و غنا بخشيدن به فرهنگ معنوي در سطوح بين المللي، منطقه اي و ملي مي شود. با وجود اين، به منظور تحقق توسعه گردشگري مذهبي ـ فرهنگي، بهبود زيرساخت هاي اقتصادي، کالبدي، اجتماعي و فرهنگي ضروري به نظر مي رسد.