مقاله تحليل محتواي فيلم «دو زن» به كارگرداني «تهمينه ميلاني» با رويكرد به زن که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۸ در پژوهش نامه علوم اجتماعي از صفحه ۱۳۹ تا ۱۶۴ منتشر شده است.
نام: تحليل محتواي فيلم «دو زن» به كارگرداني «تهمينه ميلاني» با رويكرد به زن
این مقاله دارای ۲۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله زن
مقاله سينما
مقاله محيط زندگي
مقاله مرد سالاري
مقاله تعصب و غيرت
مقاله تحليل محتوا

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مظفري افسانه
جناب آقای / سرکار خانم: نيك روح متين فرزانه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
اين پژوهش با عنوان «تحليل محتواي فيلم «دو زن» ساخته «تهمينه ميلاني» در رابطه با رويكرد به زن» با هدف دستيابي به چگونگي شخصيت پردازي زن و بررسي تصوير ارايه شده از زن در فيلم «دو زن» ساخته «تهمينه ميلاني» مورد بررسي قرار گرفته است.
براي تحليل محتواي فيلم مذكور، يك دستورالعمل كدگذاري ۱۹ متغير تنظيم گرديد و تمامي صحنه هاي فيلم مورد بررسي كدگذاري و از ۱۹ جنبه مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت. سپس كليه اطلاعات توسط نرم افزار spss پردازش گرديد و جداول يك بعدي توصيف شد و سوالات رابط نيز توسط جداول دو بعدي مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت و از ۹ رابط موجود، معنادار بودن ۲ رابط، اثبات گرديد و به عبارتي ديگر ثابت شد كه بين محيط زندگي نقش اول زن و غيرت و تعصب مرد و نيز حس بيم و اميد رابطه معنادار وجود دارد. در فيلم مذكور همچنين نسبت صحنه هاي خشونت آميز، تعصب و غيرت، شك و بدگماني و سلطه گري مرد بر زن بسيار بالا بوده است. با استناد به نظريه بازتاب در اين پژوهش مي توان گفت كه سينما به عنوان يك رسانه جمعي، توانسته است واقعيات اجتماعي جامعه را منعكس نمايد و به عنوان ابزار انتقال فرهنگي و اجتماعي، نقش خود را به خوبي ايفا كرده است. همچنين با استناد به نظريه برجسته سازي، فيلمساز مشكلات زنان و حضورشان در جامعه را در اثر خود برجسته كرده است.