مقاله تحليل و بررسي تدوين حديث از نگاه جي. رابسون در دايره المعارف اسلام (عنوان عربي: دراسة و تحليل لتدوين الحديث من منظور جي. رابسون) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز و زمستان ۱۳۸۹ در حديث پژوهي از صفحه ۹۹ تا ۱۱۲ منتشر شده است.
نام: تحليل و بررسي تدوين حديث از نگاه جي. رابسون در دايره المعارف اسلام (عنوان عربي: دراسة و تحليل لتدوين الحديث من منظور جي. رابسون)
این مقاله دارای ۱۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله حديث
مقاله سنت
مقاله خبر
مقاله اثر
مقاله جوامع حديثي
مقاله رابسون (کليدواژه عربي: الحديث
مقاله السنة
مقاله الخبر
مقاله الأثر
مقاله الجوامع الحديثية
مقاله رابسون)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: اسكندرلو محمدجواد
جناب آقای / سرکار خانم: مودب سيدرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکيده فارسي:
رابسون (Robson) خاورشناس انگليسي در جلد سوم دايره المعارف اسلام، مدخلي را به معرفي حديث اختصاص داده است. وي در اين مدخل به موضوعاتي از قبيل واژه شناسي حديث در لغت و اصطلاح، تدوين حديث، معرفي جوامع حديثي فريقين، نقد حديث، تبيين اقسام و درجات احاديث صحيح، ذکر و تعريف اصطلاحات مختلف حديثي مربوط به ماهيت سند، مرتبط با متن حديث و سرانجام به طرق تحمل حديث مي پردازد.
اين مقاله به نقد و بررسي ديدگاه هاي او در خصوص «تدوين حديث» اختصاص دارد که مي نويسد سنت در آغاز جز منابع دين نبوده و به تدريج از منابع دين شمرده شده است، ضمن آنکه در برخي از بلاد اسلامي، در آغاز، متن حديثي وجود نداشته و تدوين حديث به همراه سند به قرن هاي بعد برمي گردد؛ نگارندگان در اين مقاله، با بررسي هاي تاريخي، نادرستي اين ادعا را نشان داده اند.