مقاله تحليل گفتمان ادبي خطبه هاي حضرت زينب (س) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۸ در سفينه از صفحه ۱۲۷ تا ۱۴۹ منتشر شده است.
نام: تحليل گفتمان ادبي خطبه هاي حضرت زينب (س)
این مقاله دارای ۲۳ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله گفتمان
مقاله تحليل گفتمان
مقاله گفتمان ادبي
مقاله حضرت زينب (س)
مقاله خطبه حضرت زينب

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: روشنفكر كبري
جناب آقای / سرکار خانم: محمدي رکعتي دانش

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
خطبه حضرت زينب (س) در اجتماع مردم كوفه با حمد و ستايش خدا و معرفي خود به عنوان دختر پيامبر (ص) شروع مي شود و با توبيخ و سرزنش مردم كوفه ادامه و با همين مضمون خاتمه مي يابد. از اين رو، سياق كلي خطبه توبيخ كوفيان است.
حضرت زينب (س) گريه ظاهري مردم را زير سوال مي برند و آنان را بسان احمقي فرض مي كنند كه رشته هاي ايماني خود را بعد از تابيدن محكم، پاره پاره كردند و همه اعمال نيك خود را در نزد خدا ضايع كرده و از اين رو، مستحق خشم خدا و جاودانگي در عذاب شده است.
در جاي جاي اين خطبه زيبا، استفاده از ايجاز، مجاز، اقتباسات قرآني و ديگر شيوه هاي بياني، به خصوص استعاره تمثيليه، بسيار چشمگير بوده و به زيبايي خطبه افزوده، به گونه اي كه با استفاده از مثلهاي قرآني و شيوه هاي بياني زيبا، اعمال زشت كوفيان به وضوح در نظرشان به تصوير كشيده شده است.
فصاحت و بلاغت، ويژگي بارز اين خطبه است و مخاطبان آن تحت تاثیر بيان شيواي حضرت زينب  (س) واقع شدند و ايشان با سلاح سحرآميز بيان، به افشاگري و رسوايي دولت اموي پرداختند.