سال انتشار: ۱۳۸۰

محل انتشار: چهارمین همایش ایمنی، بهداشت و محیط زیست در معادن و صنایع معدنی

تعداد صفحات: ۱۴

نویسنده(ها):

بیژن منتصری – شرکت تعاونی پیشگامان صنعت فولاد

چکیده:

شرایط کار در معادن زیر زمینی زغالسنگ در مقایسه با سایر معادن و صنایع مشکلتر است. در معادن زیرزمینی به علت محدود بودن فضای کارگاه، فقدان نور کافی – وجود گازها و گرد و غبار سمی و قابل انفجار، بیماری های گوناگون، هجوم آب – ریزش سقف و بسیاری موارد دیگر ازجمله عواملی هستند که بهداشت وسلامتی کارکنان و اقتصاد معدن را به مخاطره می اندازد.
آگاهی از خطرات موجود در معادن و چگونگی پیشگیری و مقابله با آنها سبب می گردد. که راندمان کار و ایمنی کارگاه افزایش یابد و از میزان حوادث و ضایعات ناشی از عدم توجه بخ مقررات حفاظتی به نحو چشمگیری کاسته شود.
مقاله حاضر مرور و تحلیلی بر ابعاد حادثه ناگوار معدن سنگ آهک لنگنده المان تهیه و تنظیم شده است و در معدن مذکور در اثر شکاف در کف استخر پسابکارخانه آرائی حدود ۶۰/۰۰۰ متر مکعبآب و گل از کل ذخیره ۱۰/۰۰۰ متر مکعب ذخیره (استخر) وارد شبکه های معدنی گردید و موجب مرگ ۲۹ نفر و مفقود شدن ۱۴ هزار نفر از ۱۲۸ نفرکارگران حاضر در آن پست کاری گردید. سه نفر از مفقودترین پس از ۸ روز، ۷ نفر پس از ۱۰ روز و ۱۱ نفر پس از ۱۴ روز با تلاش و کمک های افراد جان بر کف گروه نجات مهندسین – تکنسین ها و کارگران و با مشارکت و همکاری بیدریغ شرکت های حفاری نفت آلمان و بلژیک و صنایعو پزشکان متخصصین نجات یافتند.
قابل ذکر است، این قبیل حوادث هرچند که در کشورهائیکه سابقه معدنکاری چند صد ساله دارند و از نظر صنعت معدمکاری پیشرفته اند به وقوع می پیوندند. زنگ خطر و هشداری است به معدنکاری کشورمان که اکثرشان به اندازه کافی از دانش تکنیک و تجربه معدنکاری برخوردار نیستندفاقد وسایل و تجهیزات اولیه کار می باشند و برای ادامه کار فقط به تولید فکر می کنند و به ایمن بودن کارگاه چندان توجهی ندارند.
نکته حائز اهمیت اینکه حال دولت محترم سیاست خصوصی سازی معادن را در برنامه کار خود قرار داده و در آینده نزدیک قسمت اعظم معادن کوچک به بخش خصوصی واگذار می گردد شایسته است. واگذاری معادن به شرکت های خصوصی که دارای دانش فنی و تجربه معدنکاری بیشتری می باشند صورت گیرد.
همچنین شرکت هایی که در امر اکتشاف یا بهره برداری معادن فعالیت خوبی دارند مورد حمایت و هدایت قرار گیرند، در غیر این صورت برنامه های خصوصی سازی معادن ناموفق خواهد بود.