سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: هفتمین همایش بین المللی سواحل، بنادر و سازه های دریایی

تعداد صفحات: ۵

نویسنده(ها):

سعید مظاهری – دکتری سازه دریای، عضو هیات علمی پژوهشکده حمل و نقل، مدیر گروه بنادر و
امیرحسین ایزدپرست – کارشناسی ارشد سازه های دریایی، شرکت طرح نواندیشان

چکیده:

تحلیل شرایط ناوبری یک منطقه عمدتاً به منظور بررسی امکان افزایش ترافیک کشتی در منطقه، احداث اسکله جدید و یا تغییر کشتی طرح منطقه انجام می گیرد. بر اساس توصیه PIANC تحلیل شرایط ناوبری یک منطقه در دو مرحله انجام می شود که عبارتند از:
۱٫ بررسی شرایط ناوبری منطقه بر اساس ضوابط آیین نامه های دریایی موجود
۲٫شبیه سازی کامپیوتری شرایط ناوبری منطقه با در نظر گرفتن شرایط محیطی
در این مقاله به منظور بررسی نحوه انجام دو مرحله ذکر شده، شرایط ناوبری منطقه خور ماهشهر به عنوان نمونه مورد تحلیل قرار گرفته است.
خور ماهشهر در منتهی علیه غربی خلیج فارس، در ادامه خور موسی قرار گرفته است. ابتدای خور ماهشهر در ˚۳۰ و́ ۲۶ شمالی و ˚۴۹ و́ ۷ شرقی واقع شده است. خور ماهشهر آبراهی است به طول تقریبی ۱۰ کیلومتر و عرض متوسط ۴۵۰ متر. عمق متوسط این آبراه در حدود ۱۶ متر بوده که ما بین صفر تا ۴۵ متر نسبت به تراز مبنا متغیر است. هدف از این مطالعه تحلیل شرایط ناوبری منطقه خور ماهشهر، مابین اسکله های بند امام و بندر صادراتی ماهشهر، به منظور بررسی امکان افزایش ظرفیت کشتی طرح بندر صادراتی ماهشهر به ۸۰،۰۰۰ تن می باشد.
بندر صادراتی ماهشهر واقع در ˚۳۰ و́ ۲۸ شمالی و ˚۴۹ و́ ۱۱ شرقی یکی از مهمترین بنادر صادرات و واردات محصولات نفتی کشور می باشد. طرح ساماندهی بندر صادراتی ماهشهر به منظور نوسازی و همچنین افزایش ظرفیت این بندر توسط شرکت طرح نواندیشان به همکاری شرکت های HR-Wallingford انگلستان و Royal Haskonig هلند در زمستان ۱۳۸۴ به انجام رسید.
تجهیزات کنونی این بندر برای تردد کشتی های با طول و ظرفیت (DWT) کمتر از ۲۳۷ متر و ۵۰،۰۰۰ تن طراحی شده است. به منظور افزایش ظرفیت بارگیری و تخلیه این بندر کشتی طرح به کشتی با طول و ظرفیت ۲۵۰ متر و ۸۰،۰۰۰ تن افزایش خواهد یافت.
نتایج مطالعات ناوبری انجام شده در منطقه خور ماهشهر و همچنین بررسی شرایط جوی منطقه حاکی از آن است که افزایش ظرفیت کشتی طرح این منطقه به ۸۰،۰۰۰ تن امکان پذیر بوده و امکان کشتی رانی در ۸۱ درصد زمان از سال وجود خواهد داشت. شایان ذکر است که در این مطالعه لایروبی مورد نیاز و همچنین تجهیزات کمک ناوبری مانند یدک کش ها جهت افزایش ظرفیت کشتی طرح نیز مورد بررسی قرار گرفته است