سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: دومین همایش منطقه ای مهندسی معدن

تعداد صفحات: ۱۹

نویسنده(ها):

هادی بجاری – دانشجوی کارشناسی ارشد استخراج معدن دانشگاه صنعتی شاهرود ، عضو باشگاه
هادی حمیدیان – عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائمشهر
علی نبی – عضو باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائمشهر
حامد رعیت دوست – عضو باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائمشهر

چکیده:

احداث تونل در محیط های شهری بخصوص درمناطق با تراکم بالای جمعیتی، با مشکلات خاصی همراه می باشد. مهمترین مشکل تاثیر حفاری روی سازه های مجاور و نشست سطح زمین میباشد که بایستی به نحو مقتضی در طراحی لحاظ گردد. تونل یک سازه پیچیده با میدن تنش و تغییر شکل مختص به خود است و جهت پیش بینی رفتار و تاثیر حفاری آن روی درجه سانتی گراد ززه های مجاور، نیاز به استفاده ازانالیز عددی با مدل های رفتاری مناسب بیش از پیش احساس می شود.
در این مقاله نتایج محاسبات عددی مبتنی بر کاربرد نرم افزار تفاضل محدود به منظور دستیابی به رفتار ساختمان ناشی از حفر تونل در عمق های مختلف ارائه می شود. هدف اصلی این مقاله تاثیر عمق تونل بر نشست ساختمان و انتخاب عمق بهینه به منظور اجتناب از نشست ساختمان می باشد . برای این منظور تونلی در عمق های ۸، ۱۰، ۱۵، ۲۰ متری با استفاده از نرم افزار FLAC version5 در سنگ کنگلومرا مدل سازی شده است تا اثر عمق تونل را بر نشست ساختمان مشاهده گردد. در این مقاله در مدلسازی از مشخصات سنگ کنگلومرای هزار دره تهران استفاده شده است و یک ساختمان ۱۵ طبقه با بار کل ۱۵۱۴۸۳۵۰ کیلوگرم مدلسازی شده است.
در این مطالعه نشان داده شده است که چون فاصله دیواره تونل از لبه ساختمان ۸ متر است لذا توصیه می شود که تونل در عمق ۸ متری حفر شود.