سال انتشار: ۱۳۸۱

محل انتشار: هفدهمین کنفرانس بین المللی برق

تعداد صفحات: ۱۲

نویسنده(ها):

جواد بقایی – شرکت توزیع نیروی برق شهرستان مشهد ایران
عباس حامدلبافیان – شرکت توزیع نیروی برق شهرستان مشهد ایران

چکیده:

اکثریت قریب به اتفاق مردم بر این باورند که ایمنی در عصر حاضر مطرح گردیده است . اما با یک نگرش اجمالی به خوبی می توان دریافت که ایمنی همراه با آفرینش پدید آمده و خداوند رحمان از زمانی که جهان هستی را آفرید در هر یک از مخلوقات خود ایمنی را لحاظ نموده است چه در خلقت کواکب و آسمانها که ایمنی در ساختار آن دیده شده و بدون برخوردهای غیراصولی با هم، بقای خود را حفظ می نمایند و چه در موجودات زنده که در ارگانیزم بدن آنها دقیقاً مطرح می باشد .
حوادث از بدو تولد بشر پیوسته در اشکال گوناگون و بسته به نوع فعالیت های وی موجب تهدید سلامتی او بوده است و به مرور با توسعه فعل و انفعالات زندگی بشر، ماهیت حوادث نیز دگرگون شده و تبعات و پیامدهای آن روز به روز، دردناکتر گردیده است .
گسترش تکنولوژی موجبات بروز حوادث را به صورت خطرناکتری فراهم نموده و با اندکی غفلت، عواقب ناگواری به عوامل اجرای کار تحمیل می نماید .
صنعت برق که در واقع مادر صنایع می باشد، به دلیل ویژگی هایش بیشترین خطرات و حوادث را به همراه داشته و هر از چندگاهی موجب بروز صدمات غیر قابل جبران جانی و مالی می گردد . بنابراین لازم است بیشتر از سایر صنایع، از بعد ایمنی مورد توجه قرار گیرد . آنچه که می تواند حوادث ناشی از کار را کنترل نماید، عنایت خاص مدیران صنایع و نیروهای انسانی به موازین کامل ایمنی می باشد . برای تحقق فرهنگ ایمنی و توسعه روز افزون آن به گونه ای که حوادث در سطوح مختلف صنعت برق، بویژه مجموعه های کارگری در حد لازم کنترل شود، ضروریست بررسی جامعی از حوادث اتفاق افتاده در گذشته به منظور رسیدن به راهکارهای مفید و ثمربخش به عمل آید تا در آینده نزدیک، شاهد پویایی و تحول عظیم در فرهنگ ایمنی باشیم .