سال انتشار: ۱۳۸۳

محل انتشار: دومین همایش ملی توسعه فناوری در صنعت نفت

تعداد صفحات: ۲۱

نویسنده(ها):

محمدمهدی اکبرنژاد – مسئول طرح نفتی RFCC – پژوهشگاه صنعت نفت
جعفر توفیقی داریان – ناظر طرح نفتی RFCC – دانشگاه تربیت مدرس
فاطمه حکیمی هدش – کارشناس ارشد مدیریت تکنولوژی – دانشگاه علامه طباطبائی
اکرم غلامی جفرودی – کارشناس ارشد مدیریت تکنولوژی – دانشگاه علامه طباطبائی

چکیده:

با توجه به اهمیت استفاده بهینه از منابع هیدروکربنی در بحث انرژی و نقش آن در توسعه صنعتی و اقتصادی کشورها، استفاده هرچه بیشتر از ته مانده های سنگین در پالایشگاه های نفت و تولید محصولات سبک با ارزش افزوده مورد توجه روز افزون قرار دارد. در این میان فرایند شکست کاتالیستی بستر سیال (FCC) جهت شکست مولکولهای سنگین و تولید محصولات با ارزش بعنوان روشی مطمئن با ویژگی های خاص از جایگاه مهم برخوردار است.
به منظور جلب مشارکت داخلی در احداق واحدهای RFCC درپالایشگاه های کشور و همچنین ارائه مشاوره های فنی به صنعت در امر خرید تکنولوژی، پژوهشگاه صنعت نفت در برنامه سوم توسعه کشور (۱۳۸۳-۱۳۷۹) در راستای کسب دانش فنی فرایند FCC اقداماتی گسترده به انجام رسیده است. این اقدامات همچنین شامل انتقال بعضی نکات تکنولوژیک مهم از خارج ازکشور به منظور بهره گیری از راه میا ن بر جهت دستیابی به فناوری مورد نظر بوده است.
در این مقاله بهتشریح این تکنولوژی و نقش آن در صنعت نفت پرداخته و ابعادی چون روند گزینش تکنولوژی انتقال یافته / مشخصات طرفین انتقال تکنولوژی / نوع همکاری صورت گرفته و در نهایت نتایج و نقاط ضعف انتقال این تکنولوژی را مورد تحلیل قرار میدهیم.