مقاله تحول کاربرد تزيين در سوزن دوزي بلوچ و ترکمن به شيوه سنتي و نوين که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز – زمستان ۱۳۸۷ در مطالعات هنر اسلامي از صفحه ۷۳ تا ۹۸ منتشر شده است.
نام: تحول کاربرد تزيين در سوزن دوزي بلوچ و ترکمن به شيوه سنتي و نوين
این مقاله دارای ۲۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سوزن دوزي تركمن
مقاله صنايع دستي
مقاله سوزن دوزي بلوچ
مقاله كاربرد تزيين
مقاله كاركرد سنتي و نوين

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: خاموشي زهرا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
صنايع دستي ايران، جلوه اي بي مانند از هنر، صنعت، فرهنگ و تمدن کهن اين سرزمين است که در زندگي مردم آن در طول سال ها و سده ها، جاري، زنده و پويا بوده و در تمامي زواياي زندگي آن ها رخنه کرده است.
صنايع دستي ايران، هنري کاربردي و در عين حال محل بروز باورها و خرده فرهنگ ها و انديشه هاي خلاق مردم و اقوام مختلف است. يکي از دلايل مهم ماندگاري و ادامه حيات صنايع دستي در دوره هاي مختلف تاريخي، همين کاربردي بودن آن است. ويژگي تزييني و کاربردي بودن صنايع دستي و استفاده آن در زندگي روزمره مردم به خوبي توانسته در معيشت و اقتصاد تاثير گذارده و خود عامل تقويت اقتصادي گردد. به علاوه، پيام هاي اجتماعي و قومي جوامع را با استفاده از طرح ها، نقش ها و رنگ هاي محصولات كاربردي خود متجلي سازد.
يکي از اين هنرها، رودوزي هاي سنتي زنان ايراني است که با اتکا به قوه تخيل و طبع ظريف اقوام مختلف، با جلوه گري زيبايش در گذشته و حال با در نظر گرفتن ابعاد اقتصادي و اجتماعي گسترده اش هم چنان كاربردي نمايان دارد. از جمله اين رودوزي ها، سوزن دوزي دو قوم کهن ايران، بلوچ و ترکمن است. امروزه اين هنر توانسته با همان هويت و اصالت کهن خود، در نمونه هاي کاربردي جديد و هماهنگ با خواست جامعه نوين، توليداتي زيبا را به بازار صنايع دستي ايران ارايه دهد. اين مقاله به گوشه اي از تحولات ايجاد شده در كاربرد تزيين و كاركردهاي اجتماعي محصولات سوزن دوزي اين اقوام در گذشته و حال مي پردازد.
سوالات:
۱- ويژگي و شاخصه هر سوزن دوزي دو قوم بلوچ و تركمن كدام است؟
۲- نوع تزيين و كاربرد سوزن دوزي اقوام بلوچ و تركمن چه تفاوت ها و شباهت هايي دارند؟
اهداف:
۱- شناخت نوع تزيينات به كار رفته در سوزن دوزي هاي اقوام تركمن و بلوچ
دستيابي به تفاوت و شباهت هاي كاربرد تزيين سوزن دوزي اقوام تركمن و بلوچ، تزيين سنتي و نوين، كاربرد و كاركرد اجتماعي.