سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: همایش ملی مناسب سازی محیط شهری

تعداد صفحات: ۰

نویسنده(ها):

رضا کمال – کارشناس ارشد طراحی صنعتی

چکیده:

این مقاله ضمن معرفی تخریب گرایی، به بررسی روش طراحی عناصر شهری به منظور پیشگیری از تخریب تجهیزات و مبلمان پرداخته و از نگاه صرفا روان شناسانه و بزه ستیزی صرفه گردیده است.
بخش های موضوع :
الف) جلوگیری از تخریب تفریحی امکانات شهر توسط جوانان مانند: تخریب اتوبوس واحد پس ازمسابقات فوتبال، به آتش کشیدن تابلوها و … در روزهای منتهی به چهارشنبه سوریی از طریق تغییر در مواد و روش تولید و طراحی محصول برای مصارف خاص.
ب) جلوگیری از تخریب اعتراض گونه قشر معارض اجتماع که ناشی از سرخوردگی های اقتصادی، سیاسی و … می باشد. از طریق پیشقدم شدن در ایجاد هدفمند همان رفتارهای به ظاهر در قالب طراحی.
ج) اصلاح تابلوها و نشانه های شهری از نگاه آنترومتریک و رفع زمینه تخریب های ناشی از تحریکات عصبی از طریق تعیین موقعیت استقرار علایم، قدرت تصویری، کارکرد علایم، طرح گرافیکی و علایم غیر گرافیکی ، ضوابط و حریم تابلو و تعیین مصالح.
د) طراحیی و ساخت اماکن عمومی باز به منظور اجتماعاتی که آبستن ضایعات شهری هستند و در عین حال بستر ذهنی و خلاقیت عمومی را فراهم می کند مانند: جشن سالانه برای بادبادک ها، مسابقات طراحی آتش و نورافشانی برای چهارشنبه سوری آخر سال، ساخت شهر کودکان و جوانان به همراه برگزاری اردوی تفریحی، آموزشی خانوادگی و ایجاد کنترل های خانوادگی از طریق برگزاری اردوی تفریحی، آموزشی خانوادگی و ایجاد کنترل های خانوادگی از طریق برگزاری المپیاد ورزشی مانند مسابقه طناب کشی بین پدر بزرگ و نوه ها، پرتاب سنگ به سمت اهداف ثابت، مسابقه خلاقیت در نوع پوشش البسه متفاوت و طراحی و ساخت ماسک و سایر پوشش ها.
هـ) تعریف هویت سازمانی مختص شهرهای ایرانی و اسلامی و ایجاد مکانیزم بکار گیری الزامی موتیف ها و فرم های ریشه دار در معماری و طراحی محیط های شهری و چگونگی تاثیر این الزامات روی نیمکت گلدان، سرپناه، علایم، تابلوها، پلاکارد، پرچم، تبلیغات، حصار، نرده، آبخوری وسنگفرش خیابان ها.
و) ایجاد ستاد اقتصادی به منظور تامین هزینه های مبارزه به تخریب گرایی از راه برنامه های درآمد زا مانند: جذب اسپانسرها برای برگزاری جشن ها و فستیوال ها و…
ز) ارزشمندسازی تجهیزات شهری از طرق حذف پیچیدگی ها، حذف عناصر رادیواکتیو و تزئینی، بکارگیری مواد بومی، بهره گیری از فرم ها و عوارض طبیعی مانند کوه ها و رودخانه و شادگی در طرح به منظور کاهش تخریب گرایی.
ح) برگزاری مسابقات طراحی پوستر بین طراحان گرافیک باموضوعات سرزنش تخریب گرایان، حمایت از محیط زیست، ترویج تفکر سبز و نمایش پوستر ها در اماکن عمومی مانند: ایستگاه مترو، استادیوم ، میادین شهر و رسانه های عمومی.