سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: هفتمین همایش بین المللی سواحل، بنادر و سازه های دریایی

تعداد صفحات: ۷

نویسنده(ها):

سیدرضا محتشمی – کارشناسی ارشد مهندسی محیط زیست دانشکده مهندسی دانشگاه شیراز
ایوب کریمی جشنی – استادیار بخش مهندسی عمران و محیط زیست دانشکده مهندسی دانشگاه شیراز

چکیده:

تخلیه فاضلابهای شهری و صنعتی پدیده ایست که در شهرها و مناطق ساحلی اتفاق می افتد. در کشور ما،با توجه به داشتن نوار ساحلی طولانی و شهرها و روستاهای متعدد همجوار دریا در شمال و جنوب کشور، تخلیه فاضلاب به دریا از لحاظ زیست محیطی موضوعی است که می بایست مورد بررسی و ارزیابی دقیق قرار گیرد. چنانکه در حال حاضر نیز روزانه حجم بسیار زیادی آلودگی ناشی از فاضلابهای شهری و صنعتی در شمال کشور به دریای خزر وارد می شود. این مقاله با بررسی تمامی جنبه های زیست محیطی این موضوع، راهکارهای مدیریتی، مهندسی و اجرایی لازم را در جهت برقراری توسعه پایدار در نواحی ساحلی ارائه می کند.
ارزیابی و طراحی مهندسی و مطابق با معیارهای توسعه پایدار یک سیستم تخلیه فاضلاب (outfall) به دریا،هدف نهایی این بررسی بوده که در این راستا جمع آوری اطلاعات هواشناسی، امواج در ساحل، خصوصیات شیمیایی و فیزیکی مانند دما و شوری، جریانهای غالب آب و همچنین ویژگیهای بیولوژیکی منطقه در راستای نیل به این هدف ضروری می باشد. در این مقاله با بررسی استانداردهای معتبر جهانی و همچنین پارامترهای متعدد مهندسی مربوط به جریان سیال، نحوه جابجایی آلودگیها در سیال و در نهایت چگونگی تغییرات و سرنوشت نهایی آلاینده های تخلیه شده به دریا، سعی شده در خصوص وضعیت منطقه پس از تخلیه انواع فاضلاب پیش بینیهای لازم انجام شود.
نتایج حاصله از این بررسی نشان می دهد گزینه تخلیه فاضلاب به دریا در نواحی ساحلی با در نظر گرفتن برخی ملاحظات پیش از تخلیه نهایی، گزینه ای قابل قبول و اجرایی می باشد. انجام تصفیه مقدماتی بر روی فاضلاب یکی از این ملاحظات و ضرورتهاست. همچنین بررسی انجام شده نشان داد که ناحیه نزدیک به نقطه تخلیه فاضلاب از لحاظ زیست محیطی ناحیه ای بسیار حساس و آسیب پذیر می باشد. بنابراین جهت تعیین این محل، کلیه پارامترهای منطقه ای باید مد نظر قرار گیرد و ضوابط محدود کننده ای درخصوص انجام فعالیتهای مختلف مانند ماهیگیری، تجاری و تفریحی پس از راه اندازی سیستم در ناحیه نزدیک به نقطه تخلیه به اجرا گذاشته شود.