سال انتشار: ۱۳۸۱

محل انتشار: سومین کنفرانس بین المللی مدیران کیفیت

تعداد صفحات: ۷

نویسنده(ها):

محمدتقی دیانی – مدیر پروژه پیل سوختی مرکز تحقیقات دانا
سیدعلی تمدن –
سروش چیست ساز –

چکیده:

امروزه یکی از جدیدترین و بحث انگیزترین مباحثی که در کیفیت صنایع خصوصا صنعت خودرو مطرح است "ترازیابی" است. شرکتهایی مانند فورد، دوپان، IBM, HP موتورولا و دیگر پیشروان صنعتی جهان همگی از ابزار ترازیابی بهره می برند، حال به این می پردازیم که ترازیابی چیست؟
ترازیابی تجزیه ای مداوم در یادگیری و جستجو است. به ما این امکان را می دهد تا بهترین شیوه عمل را یافته، پرورش داده و پیاده نماییم. ترازیابی یک فرایند تحقیقات صنعتی است که به مدیران این امکان را می دهد تا فرایندها و فعالیتهای شرکتها را با هم مقایسه کرده تا بهترینها را شناسایی نموده و به سطح برتر یا به مزیتی رقابتی دست یابند.
ترازیابی روشی برای تدوین اهداف و پروژه های بهبود کیفیت بر اساس بهترین عملکردهایموجود هر صنعت است. ترازیابی یکی از هیجان انگیزترین ابزارها در زمینه کیفیت است. جستجو و یافتن بهترینها می تواند برای تمام افرادی را که به نحوی در فعالیتهای یک سازمان مشارکت دارند انگیزه ایجاد نماید، به نحوی که گاهی نتایج چشمگیری را به همراه داشته باشد. لغت ژاپنی "دانتوتسو" (تلاش برای بهتر شدن از بهترینها) بیانگر ماهیت ترازیابی است. ترازیابی یک فرایند مثبت و پر تحرک منظم و ساخت یافته برای تغییر فعالیتهای جاری به منظور دستیابی به عملکرد برتر است. هدف از ترازیابی دستیابی به مزیت رقابتی است.