مقاله تشخيص و درمان پرکاري تيروييد در دوران بارداري و شيردهي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهمن و اسفند ۱۳۸۹ در پژوهنده از صفحه ۲۳۴ تا ۲۴۱ منتشر شده است.
نام: تشخيص و درمان پرکاري تيروييد در دوران بارداري و شيردهي
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله پرکاري تيروييد
مقاله داروهاي ضد تيروييدي
مقاله بارداري
مقاله شيردهي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: عزيزي فريدون
جناب آقای / سرکار خانم: آموزگار عطيه
جناب آقای / سرکار خانم: دلشاد حسين

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: تغييرات عملکرد تيروييد مادر در زمان بارداري پيامدهاي مهمي بر جنين / نوزاد خواهد داشت. اختلال هاي بارز در عملکرد تيروييد در ۲ تا ۳ در صد بارداري ها ديده مي شوند اما موارد تحت باليني آن شايع‌ تر هستند و اغلب بدون تشخيص باقي مي‌ مانند. شيوع پرکاري تيروييد در دوران بارداري حدود ۰٫۳ درصد بوده که در صورت عدم تشخيص و درمان مناسب به عوارض جدي و غير‌قابل جبران براي مادر و جنين منجر مي ‌‌شود. هدف اين مطالعه مروري، بررسي جنبه ‌هاي تشخيصي و درماني پرکاري تيروييد در دوران بارداري و شيردهي است.
مواد و روش ها: از واژگان «پرکاري تيروييد و بارداري»، «داروهاي ضد تيروييد و بارداري»، «يد راديواکتيو و بارداري»، «پرکاري تيروييد و شيردهي» و «داروهاي ضد تيروييدي و شيردهي» به تنهايي و همچنين با اضافه کردن «جنين» و «مادر» و «نوزاد» براي رديابي و جستجو در MEDLINE بين سال هاي ۱۹۶۰ تا ۲۰۱۰ ميلادي استفاده شد. تمام مطالعات از نوع کار‌آزمايي باليني و مورد – شاهدي که داراي طراحي مناسب بودند و مقالات مروري که کيفيت نگارشي مطلوبي داشته و نويسنده حداقل به چهار مقاله مربوط به خود در فهرست مراجع مقاله اشاره کرده‌ بود، استفاده شد. در جستجوي منابع از کتابدار متخصص در اين زمينه کمک گرفته شد.
يافته‌ ها: داروهاي ضد تيروييدي درمان انتخابي پرکاري تيروييد در زمان بارداري و شيردهي مي ‌‌باشند. از تمام انواع داروهاي خوراکي ضد تيروييدي در اين دوران مي ‌توان استفاده کرد. از آنجا که در برخي از مطالعات استفاده از متي ‌مازول در دوران بارداري با عوارضي توام بوده است برخي از صاحب ‌نظران استفاده از پروپيل ‌تيوراسيل را در دوران بارداري توصيه مي ‌‌کنند. يد راديواکتيو براي درمان پرکاري تيروييد در دوران بارداري نبايد تجويز شود. در‌صورتي ‌که درمان دارويي موثر نباشد تيروييدکتومي ‌‌در سه ماهه دوم بارداري راه ديگري براي کنترل پرکاري تيروييد در مادر باردار است. متي‌ مازول داروي اصلي در دوران شيردهي است.
نتيجه ‌گيري: تشخيص و درمان پرکاري تيروييد در دوران بارداري و شيردهي از اهميت خاصي برخوردار است. عدم تشخيص و درمان مناسب اين اختلال عوارض مهمي را براي مادر و جنين به همراه خواهد داشت.