مقاله تطبيق مبحث حروف كتاب نهج الادب رامپوري هندي با مباحث حروف دستور زبانهاي فارسي در ايران (عنوان عربي: دراسة مقارنة بين مباحث الحروف في کتاب نهج الأدب لرامبوري الهندي وکتب قواعد اللغة الفارسية في إيران) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۸ در مطالعات ادبيات تطبيقي (ادبيات تطبيقي) از صفحه ۱۰۷ تا ۱۱۹ منتشر شده است.
نام: تطبيق مبحث حروف كتاب نهج الادب رامپوري هندي با مباحث حروف دستور زبانهاي فارسي در ايران (عنوان عربي: دراسة مقارنة بين مباحث الحروف في کتاب نهج الأدب لرامبوري الهندي وکتب قواعد اللغة الفارسية في إيران)
این مقاله دارای ۱۳ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله نهج الادب
مقاله دستور زبان فارسي
مقاله حروف
مقاله تطبيق (كليدواژه عربي: نهج الأدب
مقاله قواعد اللغة الفارسية
مقاله الحروف
مقاله المقارنة)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: رادفر ابوالقاسم
جناب آقای / سرکار خانم: پژوهش نمين مستانه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکيده فارسي:
كتاب نهج الادب، تاليف نجم الغني رامپوري (۱۳۳۹ ه. ق.) است. اين كتاب در حكم دايره المعارفي است كه تمامي مباحث دستوري را با توضيح و تفصيل بسيار و مثال ها و شواهد متعدد، با استفاده از حدود ۳۰۰ كتاب، رساله و فرهنگ، در سه باب در خود جاي داده است. باب سوم اين كتاب، به مبحث حروف اختصاص داده شده است؛ كه در آن، پس از تعريف حرف و تقسيم بندي آن به دو دسته حروف مباني و اصطلاحي، ويژگي هاي هشت حرف مختص زبان عربي توضيح داده شده است. حروف همزه و الف نيز از ذهن نقاد اين نويسنده دور نمانده است.
در مقاله حاضر، براي تطبيق مباحث مطرح شده در كتاب با مباحث دستوري جديد، از كتاب هاي معتبر دستوري، آواشناسي و فرهنگ هاي گوناگون تاليف شده در ايران استفاده و سعي شده است مباحث و مثالهايي ارایه شود كه امروزه در زبان فارسي ديده و شنيده مي شوند.