مقاله تظاهرات اجتماعي و رواني ناشي از تومورهاي مغزي، مروري بر مقالات و منابع پزشکي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۸ در نشريه جراحي ايران از صفحه ۱ تا ۸ منتشر شده است.
نام: تظاهرات اجتماعي و رواني ناشي از تومورهاي مغزي، مروري بر مقالات و منابع پزشکي
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تومورهاي مغزي
مقاله تظاهرات رواني
مقاله علايم

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: طباطبايي سيدمحمود
جناب آقای / سرکار خانم: صديقي افسون
جناب آقای / سرکار خانم: صديقي اميرسعيد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه و هدف: تومورهاي مغزي هم به عنوان بيماري هاي بدخيم و هم به عنوان ضايعات تخريب کننده نسج مغز با اختلال در عملکرد بخش هاي درگير، تاثيرات شگرفي بر زندگي بيماران و خانواده هايشان اعمال مي کنند. اين اثرات در زمينه هاي مختلف از جمله عملکرد شناختي، رواني، حسي و حرکتي بروز مي کند. هدف از اين مطالعه، مروري بر تظاهرات رواني در بيماران دچار تومورهاي مغزي بر حسب نوع و محل ضايعات است.
مواد و روش ها: تعداد ۱۱۴ مقاله از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۸۷ بررسي شدند. از بين اين مقاله ها به ۵۵ در متن استناد شده است.
يافته ها: ۱% تا ۲% بيماران مبتلاء به بيماري هاي رواني، دچار تومور مغزي مي باشند. عوامل مختلفي در بروز تظاهرات رواني و اجتماعي تومورهاي مغزي دخالت دارند که از جمله مي توان به محل ضايعه، وضعيت رواني زمينه اي بيمار قبل از ابتلا، وضعيت عملکرد شناختي و نحوه پاسخ بيماران و اطرافيان به تنش هاي زندگي اشاره کرد.
نتيجه گيري: از آنجا که تظاهرات بيماري در مبتلايان به تومور مغزي طيف وسيعي دارد، همکاري منسجم بين تيم هاي جراحي مغز و اعصاب، راديولوژي، داخلي، اعصاب، بيهوشي، انکولوژي و روان پزشکي در تشخيص و درمان اين ضايعات امري ضروري و اجتناب ناپذير است.