مقاله تظاهرات دهاني بيماري کرون در پسر ۱۱ ساله؛ گزارش مورد که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۹ در مجله دندانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي شيراز – Journal Of Dentistry از صفحه ۹۶ تا ۱۰۰ منتشر شده است.
نام: تظاهرات دهاني بيماري کرون در پسر ۱۱ ساله؛ گزارش مورد
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله بيماري کرون
مقاله تظاهر دهاني
مقاله يک پسر ۱۱ساله

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: بصيرشبستري سميرا
جناب آقای / سرکار خانم: حسين پورجاجرم حسن
جناب آقای / سرکار خانم: خسروي احمد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
پسر بچه ۱۱ ساله اي، با شکايت از زخم هاي دهاني با پيشنيه عود چهار سال به دانشکده دندانپزشکي مشهد مراجعه نمود. بر پايه معاينه باليني تشخيص آفت دهاني عود کننده داده شد. بررسي آزمايشگاهي بيان گر آنمي، ESR) Erythrocyte Sedimentation Rate) بالا و C-Reactive Protein(CRP) مثبت بود. افزون بر اين، بيمار از درد با فاصله هاي منظم در بخش مرکزي شکم به ويژه پس از غذا و کاهش وزن در ماه هاي گذشته شکايت داشت.
بنابراين، بيمار براي ارزيابي بيماري هاي سيستميکي که مي توانند تظاهرات درون دهاني همانند داشته باشند و با تشخيص احتمالي کرون به متخصص مربوطه ارجاع داده شد.
در سونوگرافي شکم، افزايش ضخامت لوپ هاي ايلئوم ترمينال، در باريوم انما افزايش ضخامت مخاطي سکوم، در ترانزيت روده باريک افزايش ضخامت مخاطي لوپ هاي ژژنوم و تنگي ديستال ايلئوم، در کلونوسکوپي در بررسي کولون و ايلئوم انتهايي، سر تا سر کولون نرمال بود، ولي افزايش ضخامت و ادم مخاطي ايلئوم انتهايي، گزارش شد.
بررسي سرولوژيک،ASCA) Anti-Saccharomyces Cervisia ) مثبت بود. به لحاظ درد مچ پا و ستون مهره ها، در MRI کاهش دانسيته استخواني ديده شد. پيرو همه اين يافته ها و رد ديگر سندرم ها، از ابتلاي بيمار به کرون اطمينان حاصل شد. هم اکنون، بيمار در حال درمان و مهار توسط فوق تخصص گوارش است.