مقاله تعليقات آيت اله جعفري بر اصول كافي، نه باب از كتاب الحجه که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۸ در سفينه از صفحه ۱۴۴ تا ۱۶۸ منتشر شده است.
نام: تعليقات آيت اله جعفري بر اصول كافي، نه باب از كتاب الحجه
این مقاله دارای ۲۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تعليقات اصول كافي
مقاله حجه بن الحسن عليه السلام
مقاله غيبت
مقاله ظهور
مقاله سرداب مقدس
مقاله امامت امام مهدي عليه السلام
مقاله امام مهدي عليه السلام – نظريه هاي اهل سنت
مقاله ابن خلدون
مقاله احمد محمد شاكر
مقاله بداء
مقاله امام مهدي عليه السلام – نظريه هاي شيعه

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: اسكويي مينا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
آيت اله جعفري بر كتاب الحجه اصول كافي نكاتي را ذكر كرده است، برخي از اين كتاب در باب – راويان حديث و يا افرادي كه در حديث از آنها نام برده شده – به لحاظ تاريخي و انساب مي باشد و برخي نكات اعتقادي در باب بداء. اراده خدا، غيبت امام موسي كاظم عليه السلام. بيشتر نكات اين مقاله درباره امام مهدي عليه السلام است. غيبت صغري و كبري، نظريات برخي از انديشمندان اهل سنت درباره امام مهدي عليه السلام، نظريه هاي ابن خلدون، شيخ احمد محمد شاكر از علماي محدث – مصري، فتواي رابطه العالم الاسلامي، نائبان خاص و عام حضرت مهدي عليه السلام، باورهاي شيعي درباره محل زندگي آن جناب سرداب مقدس و علت تكريم آن، نهي از نام بردن آن حضرت با نام مخصوص ايشان از جمله مباحثي است كه به تفصيل نقد و بررسي شده است.
بر اساس فتواي رابطه العالم الاسلامي هيچ ترديدي در صحت و تواتر روايات درباره حضرت مهدي عليه السلام وجود ندارد، باور به ظهور امام مهدي عليه السلام واجب و يكي از اعتقادات اهل سنت و جماعت است تنها جاهلان به سنت پيامبر صلي اله عليه و آله و بدعت گذاران آن را تكذيب مي كنند.