مقاله تعيين رژيم غذايي لارو و بچه ماهيان كپور دريايي (Cyprinus carpio Linnaeus, 1758) در استخرهاي خاكي مركز تكثير و پرورش ماهيان استخواني سيجوال (استان گلستان) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۸ در زيست شناسي ايران از صفحه ۵۷۴ تا ۵۸۰ منتشر شده است.
نام: تعيين رژيم غذايي لارو و بچه ماهيان كپور دريايي (Cyprinus carpio Linnaeus, 1758) در استخرهاي خاكي مركز تكثير و پرورش ماهيان استخواني سيجوال (استان گلستان)
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله كپور دريايي Cyprinus carpio
مقاله عادات غذايي
مقاله محتويات روده

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: باغفلكي مريم
جناب آقای / سرکار خانم: حسيني سيدعباس
جناب آقای / سرکار خانم: ايمان پور محمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: سوداگر محمد
جناب آقای / سرکار خانم: شالويي فردين

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
اين تحقيق به مدت ۴ ماه از ارديبهشت تا مرداد ماه سال ۱۳۸۵ در مركز تكثير و پرورش ماهيان استخواني سيجوال واقع در استان گلستان انجام گرفت. در اين تحقيق عادات غذايي لارو و بچه ماهيان كپور دريايي تا وزن ۱۰ گرمي در ۸ استخر خاكي ۲ هكتاري مورد بررسي قرار گرفت. استخرها توسط كود حيواني از نظر غذاي زنده غني سازي شده بودند. نمونه برداري از لارو و بچه ماهيان هر ۱۵ روز يكبار صورت گرفت و در هر نمونه برداري تعداد ۱۰۰ عدد ماهي از هر استخر صيد و شکم لارو و بچه ماهيان کپور دريايي شکافته شد. محتويات روده و درصد فراواني موجودات بلعيده شده در دوره هاي مختلف لاروي وبچه ماهي کپور دريايي تعيين گرديد. محتويات روده در لارو و بچه ماهي دافني، سيکلوپس، روتيفر، دتريت، غذاي کنسانتره، شيرونوميده، جلبک، سلولهاي مخاط روده، نمونه هاي مشکوک و نيمه هضم شده غير قابل تشخيص را شامل مي شدند. در انتهاي روده بيشتر مواد هضم نشده از قبيل کاراپاس، بقاياي هضم نشده گياهي و جانوري وجود داشت. موقعيت هر موجود از نظر قرار گرفتن در رژيم غذايي در دوره هاي مختلف وزني و اينکه در تراکمهاي مختلف جزو کداميک از غذاي اصلي، غذاي فرعي و غذاي اتفاقي يا اضطراري مي باشد، تعيين گرديد. در دوران لاروي روتيفر، جلبك و غذاي كنسانتره در روده يافت شد كه روتيفر جزو غذاي اصلي لارو، جلبك و غذاي كنسانتره غذاهاي فرعي به حساب آمدند. در بررسي روده بچه ماهيان انگشت قد نتايج به اين صورت بود كه دتريت و جلبك از غذاهاي اصلي و سيكلوپس، دافني و شيرونوميده جزو غذاهاي فرعي مصرف شده توسط بچه ماهي بود.