سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: پنجمین کنفرانس دانشجویی مهندسی معدن

تعداد صفحات: ۶

نویسنده(ها):

سیدنجم الدین الماسی – کارشناس ارشد معدن و عضو هیات علمی دانشگاه لرستان
رضا بسطامی – کارشناس ارشد مهندسی استخراج معدن و رییس سازمان نظام مهندسی استان لرس

چکیده:

درمواقعی که در مرحله بعد از آتشباری، سنگ شکن کردن مواد استخراجی مد نظر است . ضروری می نماید الگوی آتشباری به گونه ای طراحی شود که محصولات ناشی از آتشباری یک خوراک بهینه برای سنگ شکن باشند، تا نیاز به آتشباری ثانویه و استفاده از سنگ شکنهای اولیه با گلوگاه بزرگتر ایجاد نشود.
درمعدن سنگ آهک تجره واقع در شهرستان خرم آباد محصولات ناشی از آتشباری همواره مشکلات عدیده ای را برای مرحله سنگ شکن بود و گاهی نتیجه آتشباری ایجاد محصولاتی بسیار دانه ریز تر از اندازه مورد نیاز سنگ شکن بود و گاهی ابعاد قطعات به نحوی بود که یانیاز به آتشباری ثانویه داشتند و یا موجب اختلال در کار سنگ شکن می شدند.
مقاله حاضر خلاصه ای از یک کار تحقیقاتی است که در آن هدف ارائه یک الگوی آتشباری جهت دستیابی به درجه ای از خردایش است، که حداکثر ابعاد مواد حاصل از آتشباری ۵۵ سانتیمتر باشند و به این ترتیب خوراک مناسبی برای سنگ شکن حاصل شود. در این کار تحقیقاتی مقوله پرتاب سنگ نیز مد نظر قرار گرفته است تا ضمن دسترسی به خردایش بهینه، تاسیسات موجود در سر معدن نیز از خطراط پرتاب سنگ در امان بمانند.
در جهت حصول این نتیجه به طور عمده از روش اش و لانگ فورس استفاده گردید و با ارائه ۱۹ الگوی متفاوت آتشباری و ثبت نتایج حاصله پیشنهاد گردید ضخامت بار سنگ ۱/۷ متر، فاصله ردیفی چالها ۲/۲ متر منظور شود و در ضمن از چالهای با قطر mm64 با شیب ۷۲ درجه و با عمق حداکثر ۹ متر استفاده شود.