سال انتشار: ۱۳۸۶

محل انتشار: دومین همایش سراسری طب اورژانس

تعداد صفحات: ۲

نویسنده(ها):

محمدتقی ساربان – کارشناس پرستاری و دانشجوی ارشد پرستاری دانشگاه علوم پزشکی ایران
معصومه رامبد – کارشناس پرستاری و دانشجوی ارشد پرستاری دانشگاه علوم پزشکی ایران

چکیده:

در دنیای کنونی حوادث و تصادفات بیشتررین عامل مرگ را به خود اختصاص می دهد. پیش بینی و پیشگیری از حوادث بخ خصوص پیشگیری از ترومای ناشی از آن یکی از اصول اساسی در کاهشبسیار زیاد معلولیت ها و مرگ و میر می باشد.
بحث:
در حال حاضر تصادفات علت اصلی تروما است. در ایم میان اشتباهات انسانی فاکتور غالب در تروما می باشد . در بحث پیشگیری باید به صدمات عروقی – مغزی و انفارکتوس میکارد نیز اشاره نمود که درصد قابل توجهی از بلایا و مرگ و میررا به خود اختصاص می دهد. در تصادفات با وسایل نقلیه میزان آسیب و مرگ و میر در مردان دو برابر زنان می باشد . بیشتر از نیمی از این افراد به دلیل رانندگی نامناسب و اشتباهات انسانی دچار حادثه می گردند . اما درصد کمی از آن به دلیلشرایط نامناسب جاده ها است. سنین ۲۱ تا ۴۴ سال بیشتر از ۵۰% کشته ها را به خود اختصاص می دهد. الکل ، داروهای غیر مجاز ، و همچنین عوارض بعضی از داروهای تجویزی باعث کاهش زمان عکس العمل فرد شده و فرد را مستعد تصادف می کند. در حدود ۱۵% کشته ها را افراد پیاده و دوچرخه سوار تشکیل می دهند.
منزل نیز می تواند یک محل حتدثه آفرین به حساب آید . سقوط در حدود نیمی از مواردمرگ و میر ناشی از تروما در منزل را تشکیل می دهد که قابل پیشگیری است. بیشترین سقوط در سنین بالای ۶۴ سال ، که زنان بیشتر از مردان از آن رنج می برند . از دلایل سقوط ، لیز بودن بیش از حد کف اتاق ، قالیچه هیا سست ، نور ضعیف …. می باشد که قابل پیشگیری است. افرادی که از پشت بام ها ، پنجره ها ، نردبان های باند و پله ها سقوط می کنند اغلب به دلیل عذم تجهیزات مناسب و عدم رعایت احتیاط می باشد. سوختگی ها رد نتیجه استفاده نامناسب از مواد پاک کننده و حلال ها ایجاد می گردد. بعضی از وسایل الکتریکی معیوب استفاده شده در خانه ها نیز باعث صدمه و آتشسوزی و شوک ناشی از آ» می شود . افتادن خاکستر سیگار بر رویقالیچه و اسباب خانه ، انداختن سیگار روشن درون سطل آشغال یا خواب رفتن حین سیگار کشیدن حادثه ساز است. وسایل گرمازای قدیمی باید به صورت دوره ای از نظر نشت گاز ایمنی چک گردند . اهل خانه باید بدانند که در مواقع آتش سوزی چه انجام دهند و چگونه از کپسول آتش نشانی استفاده کنند . استفاده از زنگ خطر های حساس به دود در جلوگیری و گسترش آتش سوزی می تواند بسیار موثر باشد.
هر ساله در حدود ۲ میلیون مسمومیت رخ می دهد که ۳ چهارم آن به دلیل خوردن مواد سمی و بقیه به دلیل استنشاق گاز سمی ، گزش های سمی ، نیش حشرات سمی و ریختن مواد سمی در چشم می باشد . ۵۲% از قربانیان ناشی از مسمومیت را کودکان زیر ۶ سال تشکیل می دهند. ۴% از مسمومیت های مربوط به افراد بالای ۶۰ سال می باشد. اما این تعداد ۴/۱۴ درصد از قربانیان ناشی از مسمومیت را به خود اختصاص می دهند . برای پیشگییر تمام مواد سمی باید در ظروف مخصوص با پوشش محکم قرار گیرد و هرگز در بطری های با درب سست ، لیواتنو فنجان ریخته نشود. داروها هرگز نباید از ظروف مخصوص خود به بطری های بدون علامت منتقل گرددوهمچنین داروهای دورن ظرف بدون برچسب نباید مصرف گردند.
ضربه به سر نیز یک مسئله جدی است که به دلیل عدم احتیاط ، موتور سواران و دوچرخه سواران را راهی بخش اورژانس می کند. در آمریکا سالانه در حدود ۵۴۰ هزار نفر گرفتار صدمات و آسیب های ناشی از آن می گردند که رد این میان تعداد مردان بسیار بیشتر از زنان است. کلاه ایمنی مواردضربه به سر بسیار موثر می باشد . به طوری که بیش از ۶۰% صدمات را کاهش می دهد . همچنین از زانوبند و مچ بند نیز باید استفاده گردد.
نتیجه گیری:
پیشگیری همیشه مقدم بر درمان است و قبل از اینکه حادثه ای بوجود آید ، باید آن را پیش بینی و پیشگیری نمود تا از عوارض جانی و مالی آن جلوگیری گردد.