سال انتشار: ۱۳۸۴

محل انتشار: دومین همایش علمی تحقیقی مدیریت امداد و نجات

تعداد صفحات: ۰

نویسنده(ها):

حجت رستم علیلو – کارشناس ارشدمدیریت، مدیر بیمارستان شهدای ۱۵ خرداد ورامین، نماینده مد

چکیده:

وضعیتهای اضطراری که عمدتا از وقوع مخابرات ناشی می شوند شامل حوادث جانی وسیع، بلایا و وضعیتهای اضطراری پیچیده بوده و تهدیدی برای سلامت و امنیت عمومی و توسعه انسان بشمار می رود.
در تاریخ این کشور وقوع وضعیت های اضطراری و بلایای طبیعی بسیار بوده است. در سال های اخیر با ایجاد شهرهای بزرگ و تمرکز فعالیت های اقتصادی و صنعتی، فقدان هماهنگی با توسعه امکانات شهری و تخریب منابع طبیعی، آسیب پذیری کشور بخصوص مناطق شهری را در برابر بلایا افزایش داده است.
وقوع بلایا یا سالانه باعث ۱۵۰ هزار مرگ در جهان میشود. میانگین خسارات مالی سالیانه ناشی از بلایا ۱۴۰ میلیارد دلار میباشد. در فاصله سال های ۱۹۹۰-۱۹۷۰ میلادی بیش از ۳ میلیون بر اثر بلایای طبیعی جان خود را از دست داده اند و زندگی ۸۰۰ میلیون نفر تحت تاثیر وقوع بلایای طبیعی بوده است. طبق آمارهای رسمی طی سال های ۱۳۷۵-۱۳۶۵ بیش از ۴۰ هزار نفر بر اثر وقوع بلایا در کشور فوت کردند و حدود۱/۵۶۰/۰۰۰ نفر تحت تاثیر قرار گرفته اند. فقط زلزله خرداد ۱۳۶۹ گیلان باعث جراحت و مرگ حدود ۱۴۰/۰۰۰نفر بی خانمان شدند.
بروز بلایای طبیعی در هر کشوری محتمل میباشد و بسته به اجرای راهکارهای مدیریتی بحران، شیوه برخورد با آن متفاوت می باشد تا جایی که یک بلای طبیعی در یک کشور باعث بروز خسارات فاروان و در کشور دگر بدلیل پیش بینی های لامز و تدبیر مناسب در هنگام بروز بلایا خسارات کمتری ببار می آورد.
متاسفانه مطالعات نشان داده است که میزان زیادی از دانش سنتی و مرسوم که در برنامه با حوادث طرح می گردد نادرست می باشد، بنابراین می بایست اطلاعات کلیه آحاد جامعه بالاخص کارکنان واحدهای درمانی در زمینه مقابله با حوادث غیر مترقبه افزایش یابد.
هر بیمارستانی باید کمیته سوانح، فوریت های پزشکی و حوادث خود را فعال و برنامه مدون و تمرین شده برای مقابله با حوادث طرح و اجرا نماید.
بیمارستان ها یک کانون برای تجمع داوطلبان و اهداکنندگان در هنگام حوادث می باشند که مراکز درمانی باید بتوانند از نیروهای داوطلب با توجه به تخصصهای متفاوت در مسیر کمک به مصدومینو حادثه دیدگان استفاده نماید تا از بروز خسارات فراوان جانی، مالی و … بکاهد.