مقاله تلاش خواجه رشيدالدين فضل اله همداني در جلوگيري از انحطاط طب اسلامي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۸ در مجله ايراني اخلاق و تاريخ پزشكي از صفحه ۱ تا ۱۱ منتشر شده است.
نام: تلاش خواجه رشيدالدين فضل اله همداني در جلوگيري از انحطاط طب اسلامي
این مقاله دارای ۱۱ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تنگسوق نامه
مقاله بيمارستان رشيدي
مقاله طب چيني

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: کثيري مسعود
جناب آقای / سرکار خانم: دهقان نژاد مرتضي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در اين نوشتار سعي بر اين است تا با تکيه بر منابع، ابتدا مختصري در خصوص زندگي نامه  خواجه رشيدالدين فضل اله همداني بيان کرده و حوادث مهم زندگي او را به صورت خلاصه بر شماريم. سپس از منظر طب، به زندگاني علمي و علايق پزشکي او پرداخته و دلايل دل مشغولي اش به حفظ سنت هاي طب ايراني را بيان کنيم. هم چنين سعي بر اين خواهد بود تا روشن نماييم که چگونه سنت هاي طبي مبتني بر خرافات که عمدتا ناشي از تاثيرات فکري ترکان آسياي ميانه بود، مکتب طبي ايران را به چالش طلبيده بود.
در قسمت بعدي سعي بر اين بوده است تا با تکيه بر منابع و به خصوص نوشته هاي خود خواجه در نامه ها و تنگسوق نامه ايلخاني، دلايل گرايش او به تلفيق طب چيني با طب سنتي ايران را در جهت حفظ سنت هاي طبي ايران قديم بيان کرده و توضيح دهيم تلاش او در ترجمه منابع طبي چيني به زبان ايراني در راستاي چه هدفي بوده است. قسمت انتهايي مقاله به بيان تشکيلات، طرز عمل و قسمت هاي مختلف بيمارستان رشيدي، واقع در ربع رشيدي، به عنوان سمبل اقدامات طبي خواجه، مي پردازد.