سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: همایش ملی مناسب سازی محیط شهری

تعداد صفحات: ۰

نویسنده(ها):

محمدرضا شیخ کاظم – مهندس شهرساز

چکیده:

شخص نابینا به دلیل نقص بینایی دارای مشکلات حرکتی بسیاری در سطح شهر می باشد که بخش اعظم آن به نامناسب بودن شرایط فضاهای شهری بر می گردد. وجود مشکلاتی از قبیل کندی حرکت، خطرات ناشی از حرکت وسیله نقلیه برای فرد پیاده، ایجاد خستگی مفرط در حرکت به دلیل عدم وجود خدمات رفاهی ضروری، مکان نادرست و خوانا نبودن یا کافی نبودن مسیر حرکت فرد پیاده، عدم ارتباط درست بین معبر سواره و معبر پیاده و … حرکت درسطح شهر را برای افراد نابینا دشوار می کند. بنابراین می بایست محیط را برای اینافراد به صورت مطلوب مناسب سازی کرد تا بتوانند به راحتی و با صرف حداقل انرژی جنبشی در سطح شهر تردد کنند. علاوه بر این مزیت ها، مناسب سازی مکان و بالا بردن سطح اطلاع رسانی به این افراد باعث تعلق خاطر بیشتر شهروندان به محیط شهر شده و محیط نیز بهره خود را از این وفاق خواهد برد.
لذا در این مقاله سعی می شود تا امکانات حضور بیشتر اشخاص نابینا در سطح شهر بررسی شده و برای قسمتی از معضلات این عزیزان راه حل هایی ارائه گردد که این راه حل ها عبارتند از :
۱ـ دستیابی سریع شخص نابینا به اطلاعات محیط؛
۲ـ اجرای سریع راهکارهای پیشنهادی؛
۳ـ برخورداری از صرفه اقتصادی و کم هزینه بودن راهکارهای پیشنهادی؛
۴ـ توجه به تناسب راهکار با شرایط محیط مورد طراحی
تلاش ما بر این بوده است که تا راه حل های پیشنهادی با خصوصیات فیزیکی نابینایان و ابعاد و ابزار کمک حرکتی موجود درمحل و شرایط و ساختار معماری و طراحی شهری کشور تناسب و هماهنگی داشته باشد.