سال انتشار: ۱۳۸۶

محل انتشار: سومین کنفرانس بین المللی مدیریت جامع بحران در حوادث غیرمترقبه

تعداد صفحات: ۹

نویسنده(ها):

زهرا پیله وری – گروه پژوهشی فیزیولوژی هوافضایی, پژوهشگاه هوافضا, وزارت علوم و تحقیقات و
احسان علوی – گروه پژوهشی فیزیولوژی هوافضایی, پژوهشگاه هوافضا, وزارت علوم و تحقیقات و
وحید نوشادی – گروه پژوهشی فیزیولوژی هوافضایی, پژوهشگاه هوافضا, وزارت علوم و تحقیقات و
کتایون اورنگ – گروه پژوهشی فیزیولوژی هوافضایی, پژوهشگاه هوافضا, وزارت علوم و تحقیقات و

چکیده:

سیستم چندعاملی سیستمی است که از عوامل متعدد انسان و کامپیوتر تشکیل شده است و این عوامل در تعامل با یکدیگر قرار دارند. در این سیستم‌ها عامل‌های منفرد به مراکز معینی متصل می‌شوند و اطلاعات لازم را جمع آوری می‌کنند و در نهایت به نزد کاربر درخواست‌کننده بر‌می‌گردد. سیستم‌های چند عاملی از جمع‌شدن عامل‌های هماهنگ‌شده با هم و روابط بین آنها تشکیل شده‌اند. در هنگام وقوع یک حادثه غیرمترقبه، مدیریت حادثه نیازمند استفاده از سیستمی جهت ایجاد ارتباط بین عوامل مختلف دارد. مدیریت حوادث غیرمترقبه جهت افزایش استفاده از امکانات نیازمند استفاده از این سیستم‌های چندعاملی می‌باشد. در سیستم چندعاملی هر کس وظیفه خود را می‌داند و می‌داند که چه زمانی با دیگری باید ارتباط برقرار کند.
تکنولوژی ICT علم بکارگیری فناوری ارتباطی و مخابراتی در تبادل اطلاعات و ارائه خدمات پزشکی کمک شایانی به ارتقاء کیفیت خدمات بهداشتی و درمانی و کاهش هزینه‌های مرتبط در کشورهای پیشرفته و در حال توسعه نموده است. با کمک فنآوری ICT می‌توان یک بحران را مدیریت نمود. در یک حادثه غیرمترقبه اولین سطج پاسخگویی بعلت زمان اندک، استرس‌های موجود در محیط حادثه‌دیده و شناخت ناکافی از اجزاء موجود در منطقه می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های امدادگر تأثیرات منفی بگذارد. با استفاده از فنآوری جدید ICT مدیر اطلاعات می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های امدادگر به وی کمک نماید.
در طی یک حادثه غیرمترقبه سیستم چندعاملی مشتمل بر نرم‌افزارها، سخت‌افزارها، سامانه‌های مخابراتی، کادر پزشکی و غیرپزشکی آموزش‌دیده در جهت استفاده از این ابزار می‌باشد. در جهت مدیریت بهینه اطلاعات در یک بحران ابتدا بایستی مشخص شود که کاربران آن سسیستم چه افرادی هستند و نیاز به چه سطحی از اطلاعات دارند. کاربران اطلاعات در یک حادثه غیرمترقبه افراد متعددی را تشکیل می‌دهد که می‌توان به جمعیت تحت‌تأثیر حادثه، انجمن‌های خیریه خصوصی، انجمن‌های خیریه دولتی، سازمان‌های دولتی پاسخگو اعم از محلی و یا ملی، نیروهای ارتش، سازمان ملل، مراکز مذهبی اشاره نمود.
هدف از این مطالعه توضیح اجزاء سیستم چندعاملی مدیریت بحران بصورت متمرکز و نیز نگاهی به سیستمهای چندعاملی بصورت توزیعی است تا بتوان از این طریق به هماهنگی‌های مطلوب منطقه‌ایی, فرامنطقه‌ایی, کشوری و بین المللی دست یافت.