مقاله توسعه پايدار شهري با تاكيد بر حرکت پياده در آسيا که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۷ در علوم و تكنولوژي محيط زيست از صفحه ۱ تا ۱۳ منتشر شده است.
نام: توسعه پايدار شهري با تاكيد بر حرکت پياده در آسيا
این مقاله دارای ۱۳ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله توسعه پايدار
مقاله حمل و نقل غير موتوري
مقاله پياده روي در شهرها

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: احمدي مليحه
جناب آقای / سرکار خانم: حبيب فرح

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
اختراع اتومبيل و پيشرفت صنعت يا به عبارتي ديگر انقلاب صنعتي در قرن نوزدهم ميلادي، يكي از نقاط عطف زندگي بشري بوده و پس از اين اختراع دگرگوني هايي در همه جنبه هاي زندگي انسان حاصل گرديده است. اختراع اتومبيل و ورود آن به شهرها در جنبه هاي مختلف زندگي شهري نقش به سزايي داشته و با افزايش سرعت جا به جايي در شهرها، چهره اي دگرگون از شهرها پديدار ساخته و بر همه كاركردهاي شهري به نحوي تاثير گذار بوده است. به علاوه ترويج و افزايش سيستم هاي حمل و نقل موتوري در شهرها، علاوه بر مصرف انرژي هاي تجديد ناپذير باعث آلودگي محيط زيست شده و سلامت و نشاط افراد را تهديد مي كند. پياده روي و تحرك به فضاهاي شهري جنب و جوش و حركت مي بخشد و وجود جمعيت جوان قابل توجه در هرم سني ساکنان شهرهاي آسيا دليلي ديگر بر ضرورت بررسي موضوع حاضر مي باشد.
جمعيت روزافزون شهرها، حضور گسترده وسايل نقليه و همچنين سهم  روز افزون معابر سواره در ساختار شهر، مشكلات عديده اي را براي شهرهاي امروزي پديدار ساخته كه بايد از طرق جديد و با ارايه راهكارهاي جديد در پي حل آن بود. توجه به انسان به عنوان ، مهم ترين عامل شكل گيري و حيات شهرها و پرداختن به برخي از مهم ترين نيازهاي انسان از جمله: حركت، سلامت و تقويت زندگي اجتماعي انسان در شهرها از مهم ترين اهداف مقاله حاضر است. در اين راستا با در نظر داشتن مباني توسعه پايدار، وضعيت حمل و نقل در شهرهاي آسيا، با تاكيد بر نقش پياده روي در شهر و به عبارتي ديگر عابر مداري مورد بررسي قرار گرفته و راهكارهايي جهت بهبود وضعيت مسيرهاي پياده شهري ارايه مي گردد.