مقاله توسعه پايدار و مفاهيم آن در معماري مسکوني ايران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۹ در مسكن و محيط روستا از صفحه ۲ تا ۲۱ منتشر شده است.
نام: توسعه پايدار و مفاهيم آن در معماري مسکوني ايران
این مقاله دارای ۲۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله توسعه پايدار
مقاله معماري سنتي ايران
مقاله محيط زيست
مقاله اقليم
مقاله خانه

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: زنديه مهدي
جناب آقای / سرکار خانم: پروردي نژاد سميرا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
امروزه محيط زيست، صرفه جويي در مصرف انرژي هاي فسيلي و توسعه پايدار به مباحث بسيار مهم و رايج در سطح بين المللي تبديل شده اند. به طوري که حفظ منابع انرژي، جلوگيري از آلوده کردن زمين و محيط زيست، کاهش ميزان مصرف انرژي هاي فسيلي و هم زيستي با شرايط طبيعي و اقليمي مبدل به يکي از مهمترين تدابير در معماري و شهرسازي شده و معماران و شهرسازان را ملزم به رعايت اصول و قواعد خاصي در زمينه ساخت و ساز مي کند. افزايش مداوم جمعيت، کشورهاي جهان را بيش از پيش با مشکل کمبود انرژي رو به رو ساخته و حيات بشر را تهديد مي کند. شايد با کوشش مداوم دانشمندان، پرتو اميدي بر چهره حيات بر روي کره خاکي بتابد و بيم متلاشي شدن تمدن بشر در اثر کمبود انرژي و کثرت آلودگي محيط، از بين برود.
يکي از مهمترين عوامل آلوده کننده محيط زيست در جهان و به خصوص در کشور ما ايران، مصرف انرژي فسيلي در فضاهاي مسکوني، براي تهيه آب گرم مصرفي و تامين گرماي فضاي خانه است، که با هجوم روز افزون انسانها از روستاها به شهرها به تعداد مصرف کنندگان سوخت هاي فسيلي (که در واقع پايه هاي صنعت نوين جهان و از جمله ايران را شامل مي شود) افزوده مي شود. با اجراي اصول پايداري محيطي مي توان با اين مشکل مبارزه کرد. معماري سنتي ايران چه در بخش مسکوني و چه در بخش غير مسکوني و همينطور تلفيق اين دو در سطح وسيع تري به نام شهر، داراي ويژگي هاي منحصر به فردي است که ضمن توجه به مسايل زيبا شناختي و حفظ محيط زيست پاسخگوي نيازهاي اقليمي هر منطقه نيز بوده است. فنون و قواعد به کار رفته در اين معماري، بسياري از مفاهيم نوين در عرصه معماري پايدار را در خود به وضوح دارد که اين مقاله به بررسي اين مفاهيم در معماري مسکوني ايراني مي پردازد.