مقاله توليد لايه نازک كامپوزيت کراتين-کايتوسن- ژلاتين و بررسي خواص مکانيکي و چسبندگي سلولي آن جهت استفاده در لنز و کاشت در بدن که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۸ در فرآيندهاي نوين در مهندسي مواد (مهندسي مواد مجلسي) از صفحه ۶۷ تا ۷۳ منتشر شده است.
نام: توليد لايه نازک كامپوزيت کراتين-کايتوسن- ژلاتين و بررسي خواص مکانيکي و چسبندگي سلولي آن جهت استفاده در لنز و کاشت در بدن
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کراتين
مقاله کايتوسن
مقاله ژلاتين
مقاله کامپوزيت
مقاله چسبندگي سلولي
مقاله کاشت

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: بازرگان لاري رضا
جناب آقای / سرکار خانم: نعمتي افشين

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
فيلم کراتين- کايتوسن به وسيله قالب گيري مخلوط اين دو بيوپليمر در اسيد استيک ۷۵% وزني تهيه مي شود. اگر چه فيلم هاي کراتين بدون هيچ افزودني بسيار شکننده است، اما با افزودن ۱۰ الي ۳۰ درصد وزني کايتوسن مي توان استحكام كششي را به ميزان ۲۷ الي ۳۴ مگاپاسكال و انعطاف پذيري و درصد ازدياد طول آن را به ميزان ۴ الي ۹ درصد افزايش داد. افزودن ۲۰ درصد وزني گليسيرول نيز باعث افزايش انعطاف پذيري فيلم هاي کراتين مي شود. افزايش بيشتر کايتوسن به کراتين حاوي گليسيرول باعث افزايش استحكام كششي به ميزان ۹ الي ۱۴ مگاپاسكال مي گردد، اما اثر چنداني بر درصد ازدياد طول و انعطاف پذيري نمي گذارد. بر اساس اين اطلاعات مي توان خصوصيات مکانيکي فيلم هاي کراتين را با مقادير مناسب کايتوسن، گليسيرول و ژلاتين تنظيم کرد. در اين مقاله همچنين اثر كامپوزيت کراتين-کايتوسن- ژلاتين بر چسبندگي و رشد سلولي مورد مطالعه و بررسي قرار گرفت که نشان دهنده بهبود و افزايش چسبندگي و رشد سلولي بود. لازم به ذكر است كه اين كامپوزيت نيز به خوبي فيلم هاي کايتوسن، خاصيت ضد باکتري از خود نشان داد. تکثير سلولي بر روي اين ترکيبات نيز بررسي شد كه نتيجه آن تکثير بيشتر سلول ها بر روي كامپوزيت کراتين-کايتوسن- ژلاتين نسبت به-فيلم هاي کراتين خالص بدون هيچ افزودني بود.