مقاله توليد کامپوزيت زيست سازگار پلي پروپيلن-هيدروکسي آپاتيت و بررسي اثر آنيل کردن بر خواص مکانيکي آن به منظور استفاده در کاربردهاي ارتوپدي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۷ در فرآيندهاي نوين در مهندسي مواد (مهندسي مواد مجلسي) از صفحه ۳۵ تا ۴۱ منتشر شده است.
نام: توليد کامپوزيت زيست سازگار پلي پروپيلن-هيدروکسي آپاتيت و بررسي اثر آنيل کردن بر خواص مکانيکي آن به منظور استفاده در کاربردهاي ارتوپدي
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کامپوزيت
مقاله آنيل کردن
مقاله پلي پروپيلن
مقاله هيدروکسي آپاتيت

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: يونسي موسي
جناب آقای / سرکار خانم: فولادفر حميدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: بحرالعلوم محمدابراهيم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
کامپوزيت هاي پلي پروپيلن-هيدروکسي آپاتيت با مقادير متفاوت پودر سراميکي هيدروکسي آپاتيت به روش پرس گرم توليد شد. هيدروکسي آپاتيت مورد استفاده در اين کامپوزيت ها شيميايي نبوده و از مواد بيولوژيکي به منظور ايجاد زيست سازگاري بيشتر تهيه شده است. از اين کامپوزيت ها نمونه هاي استاندارد آزمايش هاي مکانيکي کشش، ضربه و خمش ساخته شد. نتايج آزمايشات مکانيکي انجام شده بروي اين نمونه ها نشان مي دهد که با افزايش درصد وزني هيدروکسي آپاتيت، استحکام کششي کامپوزيت به طور ملايم از ۳۸MPa تا ۲۴MPa و استحکام ضربه اي کامپوزيت به طور شديد از ۳۰٫۵j تا ۲٫۵j کاهش يافته است. مدول يانگ ماده توليدي با افزايش درصد وزني جزء استحکام دهنده به طور خطي افزايش نشان مي دهد. پس از آنيل کردن کامپوزيت ها در دماي ۱۳۰oC به مدت ۳۰ دقيقه مقدار و نحوه تغيير خواص مکانيکي کامپوزيت ها تغييرات قابل ملاحظه اي را نشان مي دهد، به نحوي که مقاومت به ضربه کامپوزيت ها کاهش ملايمي را نشان مي دهد و لي استحکام کششي و خمشي کامپوزيت ها بعد از آنيل افزايش مي يابد. همچنين شيب کاهش استحکام کششي و خمشي در کامپوزيت ها با افزايش درصد هيدروکسي آپاتيت، کاهش قابل ملاحظه اي مي يابد. مدول يانگ و خمشي کامپوزيت ها نيز افزايش مناسبي نشان مي دهد. تصاوير سطح شکست نمونه هاي آزمايش کشش و ضربه که بوسيله ميکروسکوپ الکتروني روبشي گرفته شده است تاثير آنيل کردن کامپوزيت ها را بر مورفولوژي سطح شکست نمونه ها نشان مي دهد.