سال انتشار: ۱۳۸۶

محل انتشار: سومین همایش ملی مدیریت پسماند

تعداد صفحات: ۱۰

نویسنده(ها):

لیلا صفرخانلو – دانشجوی دکترای تخصصی شیلات، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات
حسین ترکمانی بجدنی – کارشناس ارشد شیلات، شرکت مهندسین مشاور سبزآب پویش

چکیده:

مدیریت مطلوب زباله های شهری و صنعتی با توجه به حجم بالای تولید روزانه آنها در تمامی کشورها از اهمیت ویژه ای به خصوص از دیدگاه زیست محیطی و بهداشت ی برخوردار است . با توجه به محدودیت مکا ن های مناسب دفع انواع زباله ها و از سویی اثرات نامطلوب دفن زباله و سایر روش های حذف و یا کنترل زباله ها بر سلامت عمومی و محیط زیست، حرکت در جهت مدیریت بهینه پسماندها با نگاهی به توسعه پایدار از اهداف اصلی جوامع توسعه ی افته و در حال توسعه می باشد . در همین راستا بازیافت زباله ها در رأس برنامه های مدیریت زیست محیطی کشورها قرار دارد . یکی از بهترین روشهای دفع زباله ها در مراکز بازیافت، تبدیل آنها به کمپوست است ، که این روند نقش بسیار مهمی در مدیریت بهینه زباله ها و پسماندها دارد که علاوه بر کاهش مشکلات اقتصادی، بهداشتی و زیست محیطی ، نقش مهمی در تولید مواد آلی و جایگزینی کودهای پر مخاطره شیمیایی و نیز رهایی اکوسیست مهای آبی و خاکی از آلودگی زباله های تولیدی دارد.
در این راستا با استفاده از کرم خاکی و ایجاد ورمی کمپوست تولید کمپوست به طریق بیوتکنولوژی از کلیه منابع آلی از جمله زباله ها ی خانگی ، ضایعات کشاورزی، لجن تصفیه فاضلاب و غیره صورت میگیرد. در فرایند تولید ورمی کمپوست از زباله ها یک کود آلی بسیار مغذی تولید می گردد که علاوه بر کاهش خطرات زیست محیطی آن، روند بازگردش آنها را به طبیعت به صورت کود
مصرفی تسریع مینماید. در نهایت پس از دوره تولید کمپوست که به عوامل متعددی بستگی دارد، علاوه بر اینکه از اثرات زیست محیطی مخرب زباله ها جلوگیری شده است، در ضمن یک کود آلی مغذی، تمیز و بی بو با توانایی اصلاح خاک و حفظ آب تولید شده که در صنعت کشاورزی و باغداری و پرورش آبزیان و دام و طیور استفاده بسیار مفیدی خواهد داشت. در فرایند تولید ورمی کمپوست روزانه امکان تبدیل ۵۰۰ کیلوگرم زباله در هر متر مربع با ضریب تبدیل ۹۰ درصد، به ورمی کمپوست وجود دارد. بنابراین از آنجایی که بیش از ۸۰ درصد از زباله های تولید شده در شهرها، مواد آلی و قابل تبدیل به کمپوست است و از سویی دیگر سادگی، هزینه های تولید نسبتاً پایین و قابلیت عمومی سازی فرایند تولید ورمی کمپوست در جهت بازیافت زباله ها جای آن دارد که تحقیق و بررسی بیشتری جهت کاربرد این روش زیستی که اثرات قابل توجهی بر سلامت محیط زیست دارد، انجام گیرد.