مقاله تومور ادنتوژنيک کيستيک کلسيفيه پيگمانته مرتبط با ادونتوما: گزارش مورد که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۸ در مجله دانشكده دندان پزشكي اصفهان از صفحه ۴۹ تا ۵۲ منتشر شده است.
نام: تومور ادنتوژنيک کيستيک کلسيفيه پيگمانته مرتبط با ادونتوما: گزارش مورد
این مقاله دارای ۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تومور ادونتوژنيک کيستيک کلسيفيه
مقاله ادونتوما
مقاله ملانوسيت

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: جهان شاهي غلامرضا
جناب آقای / سرکار خانم: طباطبايي اردكاني سيدحسين

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: ضايعات ادونتوژنيک داخل استخواني پيگمانته، ضايعات نادري هستند که تاکنون در منابع انگليسي زبان ۴۷ مورد از آنها گزارش شده است. در اين ميان Pigmented calcifying cystic odontogenic tumor شايع ترين نوع اين ضايعات است که پيشتر تحت عنوان Calcifying odontogenic cyst  شناخته مي شد و تا به حال ۲۰ مورد از آن گزارش شده است.
گزارش مورد: بيمار يک مرد نوزده ساله داراي يک تورم استخواني دردناک در ناحيه قدام فک بالا در سمت راست با گسترش به ريم اوربيتال، مشکلات بينايي و سردرد بود. با توجه به نماي راديوگرافيک، بررسي ميکروسکوپي، رنگ آميزي اختصاصي و ايمونوهيستوشيميايي، تشخيص Pigmented calcifying cystic odontogenic tumor associated with odontoma  داده شد.
نتيجه گيري: با توجه به خاستگاه مشترک ملانوسيت ها و دنتال لامينا از نئورال کرست، حضور ملانوسيت ها و ملانين در ضايعه اخير قابل توجيه است؛ هر چند تاکنون نقشي براي آن در رفتار بيولوژيک و پيش آگهي مطرح نشده است. اين مورد نيز به موارد نادر ضايعات ادونتوژنيک پيگمانته گزارش شده، اضافه خواهد شد.