سال انتشار: ۱۳۸۳

محل انتشار: اولین همایش بررسی مشکلات شبکه‌های آبیاری ، زهکشی و مصرف بهینه آب کشاورزی

تعداد صفحات: ۹

نویسنده(ها):

همایون صباغ زاده – عضو کمیته ملی آبیاری و زهکشی ایران

چکیده:

امروزه فناوری اطلاعات یا اصطلاحا Information Technology با سرعت بسیار زیادی در کلیه سطوح اعم از علمی، اقتصادی، اجتماعی و …جایگاه ویژه و ارزنده ای را بدست آورده است و آنچه مسلم است در آینده ای نه چندان دور و با آهنگ رو به رشد جمعیت، زندگی جوامع بشری بدون آن تقریبا میسرنخواهد بود.
به جرات می توان گفت که عملا بدون استفاده از این فناوری، تصمیم گیرندگان خرد و کلان و سیاستگذاران مجموعه های مختلف صنعتی، نظامی، اقتصادی، اجتماعی و … عملا امکان تجزیه و تحلیل، پیش بینی و برنامه ریزی را برای اجرای فرایندهای آتی نخواهند داشت و در صورت کنار نهاده شدن این نیاز حیاتی و روز کشور، در آینده شاهد معضلات عظیمی در سطوح ملی و منطقه ای خواهیم بود.
آب، منابع آب و کلا صنعت آب کشور نیز از این قاعده مستثنی نبوده و لزوم بکارگیری از این فناوری مدرن و بروز در این عرصه امری اجتناب ناپذیر است. از مزایای استفاده از این فناوری می توان اشاره به ارتقاء سطح کمی و کیفی آمارها و اطلاعات واصله از اقصی نقاط کشور مربوط به بیلانهای منابع آبی کشور داشت که در تصمیم گیری متولیان آب کشور اثر چشمگیری را خواهد داشت. بعنوان مثال بررسی و سنجش دقیق و ثبت و ضبط بموقع اطلاعات مربوط به آمارهای روزانه تا سالیانه آورد رودخانه های کشور توسط کاربرد این فناوری ( در ابعاد سخت افزاری و نرم افزاری آن) می تواند راهگشای تنگناهای مدیریتی کشور در خصوص برنامه ریزی استفاده بهینه از منابع آب باشد وعملا کاهش ریسک پذیری ناشی از پیش بینی های ضعیف و بعضا غلط و یا غیر واقعی مبتنی بر آمار واطلاعات نادرست یا با دقتهای بسیار اندک را بدنبال خواهد داشت.
لذا در این مقاله پیرامون این فناوری ارزشمند از ابعاد مدیریتی، سخت افزای و نرم افزاری پرداخته و جایگاه و منزلت واقعی آن و همچنین تحقیقات کاربردی صورت گرفته را در اینراستا معرفی و نتایج ارزشمند کاربرد فناوری اطلاعات را در ارتقای کمی و کیفی مدیریت منابع آب از طریق پیاده سازی پایگاه های مرتبط اطلاعاتی منابع آب (دیسپاچینگ اطلاعات آب) بیان خواهیم نمود.