سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: نهمین کنفرانس دانشجویی مهندسی برق

تعداد صفحات: ۸

نویسنده(ها):

مقداد بریمانی – دانشگاه سیستان و بلوچستان _دانشکده فنی مهندسی_ گروه برق
بهمن ریگی – دانشگاه سیستان و بلوچستان _دانشکده فنی مهندسی_ گروه برق

چکیده:

نویز محیطی از زمان انقلاب صنعتی افزایش پیدا کرد ، نویز در سلامتی ما تأثیر می گذارد، در ارتباطات دخالت دارد و بر لذت بردن ما از زندگی اثر می گذارد .
کنترل کردن نویز از طریق سنجش های پسیو یک فعالیت ادامه دار است. در حالی که نویز فرکانس بالا ازطریق کنترل پیسو قابل از بین ۵۰۰ ) از طریق کنترل پسیوامری دشوار است . برای این کار از کنترل HZ بردن هستند ، اما از بین بردن نویزهای فرکانس پایین ( زیر اکتیو استفاده می کنیم . کاربرد کنترل اکتیودر کنترل نویزهای فرکانس پایین ۵۰ سال پیش ارائه شد ولی تقریباً در همان زمان نیز امری نسبتاً غیر ممکن بود .
ولی پیشرفتهای اخیر در تکنولوژی کامپیوتر، اکنون راه حل های عملی را برای مشکلات و مسائل سخت قبل در مورد نویز محیطی ارائه داده است . این تکنولوژی نویز را نمی پوشاند، بلکه نویز از طریق ایجاد سیگنال آنتی نویز که مساوی با سیگنال نویز است اما ۱۸۰ درجه با آن اختلاف فاز دارد، کنسل می شود .
این سیگنال آنتی نویز به محیط فرستاده می شود تا اینکه با سیگنال نویز در محیط برخورد کند در نتیجه دو سیگنال پس از برخورد همدیگر را کنسل می کند . به این طریق که نسبت قابل ملاحظه ای از انرژی سیگنال نویز از بین می رود . کاربردهای زیادی از این تکنولوژی امروزه وجود دارد .