سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: همایش ملی مناسب سازی محیط شهری

تعداد صفحات: ۰

نویسنده(ها):

مهرداد مختاری – همکار پژوهشی پژوهشکده مهندسی و علوم پزشکی جانبازان
محمدصالح خواجه حسینی – همکار پژوهشی پژوهشکده مهندسی و علوم پزشکی جانبازان
محمد اطیابی – عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات، ریاست پژوهشکد

چکیده:

این وسیله، یک روش تیراندازی در روزش نابینایان می باشد که می توان آن را به عنوان یک روش جدید تیراندازی در کمیته بین المللی ورزش نابینایان دانست.
در این روش، با استفاده از یک هدفون که به کامپیوتر متصل می باشد، اطلاعات صوتی مربوط به را به گوش فرد نابینا می رساند تا وی بتواند طبق این اطلاعات شنیداری، موقعیت صحیح هدف را تشخیص داده و شلیک مجازی نماید. کامپیوتر نیز مدام در حال آنالیز اطلاعات موقعیتی هدف نسبت به نشانگر تفنگ می باشد. از جمله تجهیزات دیگر این روش علاوه بر تفنگ ویژه هدف مخصوص، صفحه آنالیز کننده، هدفون ها، نرم افزا پردازش گر تصویر و زیر دستی میباشد. در این روش ما از روش ها و سنسورهای پردازش تصویر سود بردیم که می تواند موقعیت نور منعکس شده از تفنگ بر روی هدف از سنس کرده و پردازش نماید و سپس به کامپیوتر منتقل کنند. این اطلاعات درکامپیوتر دسته بندی شده و ذخیره می شوند. همچنین می توان اطلاعات حاصل از پردازش تصویر را بر روی حافظه های جانبی ذخیره کرده (حدود ۱۵۰ نوع از اطلاعات آخرین شلیک های مجازی) و سپس به کامپیوتر به منظور امتیازبندی و تعیین سطح منتقل نمود.
در هنگام تیراندازی، اطلاعات آنالیز شده در کامپیوتر، به صورت پالس های شنیداری تبدیل شده و مستقیما از طریق هدفون های مربوطه، به گوش فرد نابینا رسیده تا فرد تابینا بتواند موقعیت هدف را شناسایی نماید.
این روش با توجه به استفاده از پردازش کننده های تصویر با دقت بالا، در نوع خود جدید و بی نظیر بوده و میتواند اطلاعات مفیدیاز امتیازبندی و تعیین سطح را برای ورزشکاران تهیه نماید و د اختیار آنان قرار دهد.