مقاله جامعه شناسي جديد آموزش و پرورش که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۷ در پيك نور- علوم انساني از صفحه ۱۶ تا ۲۳ منتشر شده است.
نام: جامعه شناسي جديد آموزش و پرورش
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله جامعه شناسي
مقاله آموزش و پرورش
مقاله جامعه شناسي آموزش و پرورش
مقاله جامعه شناسي جديد آموزش و پرورش
مقاله جامعه شناسي معرفتي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: وكسلر فيليپ
جناب آقای / سرکار خانم: ارجمندي غلامرضا
جناب آقای / سرکار خانم: اقتصادي هديه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
اصطلاح جامعه شناسي جديد آموزش و پرورش ابتدا در انگلستان و در اوايل دهه ۱۹۷۰ ميلادي به کار رفت تا به تفاوت سبک نظريه و پژوهش مورد استفاده در اين حوزه با رشته عمومي جامعه شناسي آموزش و پرورش تاکيد کند. برخلاف پژوهش هاي پيشين، که به طور نظري بر ساختار و کارکرد جامعه و آموزش و پرورش تاکيد داشتند (کارکردگرايي ساختاري)، و پژوهش را معادل اندازه گيري و تحليل رابطه بين متغيرهايي مانند متغيرهاي خصوصيات فردي مي پنداشتند، جامعه شناسي نو برخاسته از انگلستان اواخر دهه ۱۹۶۰ و اوايل دهه ۱۹۷۰ ميلادي بر تفهم يا تفسير کنش هاي متقابل اجتماعي هر روزه کلاس درس و آن معناي از دانش که مدرسه بر آن تاکيد دارد قرار گرفت. معنا، هم به فهم و دريافت دانش آموزان و معلمان درگير در امر آموزش دلالت دارد و هم به ديدگاهي که برنامه ]ريزي [درسي را بخشي از يک بافت وسيع تر اجتماعي يا فرهنگي قلمداد مي کند. اين مطلب به زبان تخصصي رشته هاي دانشگاهي به اين معناست که جامعه شناسي آموزش و پرورش به عنوان شاخه اي از معرفت بايد به عنوان زير مجموعه اي از يک علم اجتماعي ديگر يعني جامعه شناسي معرفتي ديده شود. جامعه شناسي جديد آموزش و پرورش در امريکا، فقط تا حدودي از پيشرفت هاي انگليسي ها تاثير پذيرفت. يکي از بارزترين اين تاثيرات را مي توان در کارهاي مايکل اپل (۱۹۷۹ ،۱۹۷۸) ديد که در آنها مستقيما با رويکردي انگليسي سر و کار دارد.
در عين حال، کار اپل بيانگر برداشت امريکايي ها از تحولات نو در جامعه شناسي آموزش و پرورش هم محسوب مي شود و از جمله مواردي است که مي تواند در اين رشته دانشگاهي يا شاخه هاي فرعي آن تاثير بگذارد.