مقاله جايگاه حقوق مصرف در اصلاح الگوي مصرف که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۸ در اقتصاد اسلامي از صفحه ۱۷۹ تا ۲۰۷ منتشر شده است.
نام: جايگاه حقوق مصرف در اصلاح الگوي مصرف
این مقاله دارای ۲۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله مصرف
مقاله مصرف كننده
مقاله حقوق مصرف
مقاله اصلاح الگوي مصرف
مقاله اسراف

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: آقابابايي حسين

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
نامناسب بودن الگوي مصرف در زمينه هاي گوناگون به ويژه مصرف ذخيره هاي تجديدناپذير، به موضوع مهم جامعه امروز ايران تبديل شده و اصلاح الگوي مصرف به صورت راهبردي كلان و ضرورت اقتصاد ملي در دستور كار قرار گرفته است. واقعيت اسراف و هدر دادن منابع و امكانات ملي معلول علت ها و عامل هاي گوناگوني است كه بدون شناخت و كنترل آنها نمي توان به اصلاح الگوي مصرف اميد داشت.
مطالعه حاضر با طرح اين پرسش كه با وجود ارشاد عقل و شرع به مصرف بهينه، چرا الگوي مصرف در ايران غيرمنطقي است، اين فرضيه را مطرح كرده كه بي توجهي به حقوق مصرف يكي از عامل هاي مهم در نامناسب بودن الگوي مصرف در ايران است. يافته هاي تحقيق حاكي است كه عدم دسترسي به اطلاعات درباره كيفيت كالاهاي عرضه شده، عدم وجود قدرت انتخاب در بازار رقابتي، عدم وجود مقررات سخت گيرانه درباره مسووليت توليدكنندگان كالاهاي معيوب، وجود فساد اداري و اقتصادي و در نتيجه عدم كنترل درباره كالاهاي نامرغوب و سرانجام عدم استفاده از مشاركت مردمي در ساختارهاي مدافع حقوق مصرف كنندگان، از جمله عامل هايي هستند كه ضمن اجحاف در حق مصرف كنندگان، مصرف بي رويه و اتلاف منابع و سرمايه هاي كشور را به دنبال دارد.