سال انتشار: ۱۳۸۳

محل انتشار: دومین همایش ملی توسعه فناوری در صنعت نفت

تعداد صفحات: ۱۱

نویسنده(ها):

حمیدرضا طیبی – عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علم و صنعت
علی اخوان – عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علم و صنعت

چکیده:

از سال ۱۹۹۵ تاکنون که مدت ده سال از عمر تاسیس سازمان تجارت جهانی می گذرد، هنوز بحث نفت بصورت جدی در این سازمان مطرح نشده است که قطعا با طرح این موضوع موازنه قدرت بین کشورهای صنعتی و کشورهای نفتی عضو سازمان برقرار می شود.
اما همانطور که می دانیم راز بقای کشورهای عضو سازمان در بهبود کیفیت و کاهش قیمت محصولات عرضه شده به بازار تجارت جهانی است. این امر محقق نمی شود مگربا تقویت نهادهای تحقیق و توسعه در صنعت.
صنعت نفت کشور ما بیش از هر صنعت دیگر نیازمند ایجاد مراکز تحقیقات کاربردی فعال در زمینه تولید تجهیزاتجانبی می باشد. قیمت تمام شده تولید نفت خام درکشور عربستان در حدود ۸ تا ۱۲ دلار است، در صورتیکه در کشورهای صنعتی که صاحب ذخایر نفتی می باشند مانند آمرکا بین ۱ تا ۲ دلار است. یکی از دلایل این اختلاف دسترسی به تکنولوژی ساخت تجهیزات جانبی این صنعت در اکتشاف ، حفاری، استخراج و بهره برداری نفت است.
بنابراین اگر بخواهیم پس ازعضویت در سازمان تجارت جهانی با طرح بحث نفت بیشترین استفاده را ازآن ببریم، می بایست بر روی ساخت تجهیزات تکنولوژیکی صنعت نفت در کشور سرمایه گذاری کنیم که یکی از آن نهادها مراکز تحقیقاتی کاربردی در زمینه ساخت تجهیزات نفت است که با توسعه تحقیقات بنیادی و یا مهندسی معکوس قادر به ساخت تجهیزات تکنولوژیکی صنعت می باشند.
در این مقاله سعی می گردد تا با معرفی تهدیدات و فرصتهای موجود در راه پیوستن به سازمان تجارت جهانی جایگاه تحقیقاتی کاربردی را در تبدیل تهدیدات به فرصتها تعیین نماییم.