سال انتشار: ۱۳۸۴

محل انتشار: دومین همایش اشتغال و نظام آموزش عالی کشور

تعداد صفحات: ۱

نویسنده(ها):

حسن شهرکی پور – هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن
پری ناز بنی سی – هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن

چکیده:

امروزه اهمیت فناوری اطلاعات به منظور افزایش سرعت و دقت فعالیتهای مختلف سازمان ها و در نتیجه بالا بردن بهره وری آنها به روشنی مشخص شده است. خصوصا سازمان هایی که بخش های مختلف آن در مناطق جغرافیایی پراکده و دور از یکدیگر قرار گرفته اند و یاموسساتی که موظف به انجام کارهای متنوع و متعدد هستند، بسیاری از مشکلات خود را از طریق این فناوری رفع می کنند.
انقلاب اطلاعاتی یکی از اصطلاحاتی است که با رشد فناوری های اطلاعاتی درکنار انقلاب صنعتی مفهوم پیدا کرده است هماهنگونه که در اثرانقلاب صنعتی، مجموعه ای از کارخانه ها، ابزار و ماشین آلات ، اتومبیل ها و غیره به کمک انسان امدند و بسیاری از کارهای بدنی او را بر عهده گرفتند، انواع محصولات فناوری اطلاعات نیز شامل سخت افزارها و نرم ازارهای کامپیوتری، شبکه های مخابراتی، سیستم های ماهواره و غیر برای کمک به آن دسته از مسایل انسان که با اطلاعات سر و کار دارند بوجود امده و توسه یافتند. کاربردهای این فناوری ها شامل انواع محاسبات و پردازش های روزره، تجارت، اطراع رسانی، مسایل علمی، مدیریت ارتباط مستقیم از راه دور و غیره می باشد.
انچه که مسلم است فناوری اطلاعات به منزله یک سلاح و ابزار جدید برای فعالیت در جهان معاصر محسوب میشود که عدم استفاده از آن انزوای کشور و در نهایت حذف شد از جامعه جهانی را به دنبال خواهد داشت .