سال انتشار: ۱۳۸۱

محل انتشار: اولین همایش علمی تحقیقی مدیریت امداد و نجات

تعداد صفحات: ۹

نویسنده(ها):

پوریا صرامی فروشانی – دکترای پزشکی عمومی، مسئول دایره متون و انتشارات اداره کل امور مراکز م

چکیده:

انسان ها از دیرباز در معرض حوادث فاجعه برانگیزی از قبیل زلزله، سیل و طوفان های سهمگین قرار داشته اند، و امروزه افزون بر آنها حوادث ساخته دست بشر از قبیل اقدامات تروریستی نیز می تواند افراد عادی و تمام شهروندان را در معرض شرایط مشابهی قرار بدهد.در راستای تلاش برای کسب آمادگی بیشتر برای پیشگیری و درمان پیامدهای روانی اینحوادث، این مقاله به بررسی جدیدترین دستاوردهای تحقیقاتی پیرامون این پیامدهای ناگوار روانی پرداخته است.
تحقیق انجام شده در این مقاله، به شیوه مروری بر متون بوده و برجسته ترین نکات ذیربط در مقالات مرتبط در سه سال میلادی اخیر جمع آوری و ارائه شده اند.
در مطالعات مختلف انواع گوناگونی از پیامدهای روانی برای حوادث بزرگ بر شمرده شده اند که در این مقاله در سه گروه «اختلال استرس پس از حادثه» آشفتگی های روانی – اجتماعی و آسیب های جسمی ناشی از پیامدهای روانی حوادث اشاره شده است. سپس به کودکان و والدین آنها، اعضای گروه نجات و کادر درمانی بیمارستان ها به عنوان افراد در معرض آسیب اشاره و در ادامه نگاهی به برخی روش های غربالگری و تشخیص این پیامدها شده و در مبحث درمان نکاتی پیرامون اهمیت بیان احساسات و تجربیات، شناخت درمانی «حساسیت زدایی و دوباره فرایند کردن حرکات چشم» بیان شده است. در راستای پیشگیری نیز بر اهمیت شناخت فوری افراد در معرض آسیب و درمان و پیگیری آ نها، لزوم پرهیز از نمایش صحنه های دلخراش در رسانه های عمومی و لزوم اجتناب از تغییر شرایط زندگی و همچنین اهمیت رویارویی واقع بینانه با احتمال بروز این حوادث و لوزم توجه به کلیه افراد، حتی افراد به ظاهر سالم تاکید شده است.