مقاله جستاري در مباني معرفتي منطق فازي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۷ در پژوهش هاي فلسفي – كلامي از صفحه ۱۲۱ تا ۱۴۶ منتشر شده است.
نام: جستاري در مباني معرفتي منطق فازي
این مقاله دارای ۲۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله منطق فازي
مقاله اصل امتناع تناقض
مقاله نسبيت گرايي به لحاظ فهم
مقاله نسبيت گرايي به لحاظ واقع

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حسين زاده يزدي مهدي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
منطق فازي را اولين بار در سال ۱۹۶۵، پروفسور لطفي زاده در مقاله اي با عنوان «مجموعه هاي فازي» مطرح كرد كه مي توان آن را نخستين قدم در راه رسيدن به نگرش فازي در عرصه معارف بشري دانست. منطق فازي با نگاهي خاكستري به جهان واقعيت، در پي آن است كه حقايق خارجي را بطور كامل و آنگونه كه هست به تصوير بكشد. جنبه هاي معرفتي، فلسفي اين نگرش كه اساسا خاستگاهي فني، مهندسي دارد بيشتر پس از موفقيت هاي چشمگير در عرصه توليدات صنعتي، مورد توجه قرار گرفت.
برخي و شايد همه نظريه پردازان فازي معتقدند كه مباني معرفتي منطق فازي را مي بايست در تفكرات سوفسطايي يونان جستجو نمود و فازي در واقع ادامه همان جريان است. آنان اين تفكر را بر اصولي بنا مي كنند كه نگاه معرفت شناسانه آن را برنمي تابد. اين نظريه پردازان محصولات فراوان و چشمگير فازي را وام دار چنين اصولي مي دانند.
اين نوشتار با تبيين اين مباني، با نگاهي معرفت شناختي به نقد و بررسي آن مي پردازد و درباره اين مساله بحث مي كند كه آيا اساسا منطق فازي – همانگونه كه اين نظريه پردازان ادعا مي كنند – بر پايه چنين اصولي شكل مي گيرد؟