مقاله جستاري پيرامون پيشينه و اوضاع اجتماعي-فرهنگي بيلوار که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان و پاييز ۱۳۸۷ در مسكويه از صفحه ۲۰۷ تا ۲۳۶ منتشر شده است.
نام: جستاري پيرامون پيشينه و اوضاع اجتماعي-فرهنگي بيلوار
این مقاله دارای ۳۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کردها
مقاله مناطق کردنشين
مقاله بيلوار
مقاله اوضاع اجتماعي-تاريخي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: كلهر محمد
جناب آقای / سرکار خانم: كرمي ورمزاني ليلا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
کردها يکي از اقوام کهن ايران زمين هستند که پيشينه آنان به ژرفناي اسطوره ها باز مي گردد؛ کما اين که همين ويژگي يکي از انگيزه هاي التفات مورخان و پژوهش گران به مناطق کردنشين شده است. البته، لازم به يادآوري است که برخي از مناطق، مانند بيلوار که در حد فاصل ميان کردستان و کرمانشاهان واقع شده است، کمتر مورد توجه مورخان و جامعه شناسان قرار گرفته است.
پژوهش حاضر، که با روي کرد جامعه شناسي تاريخي به سير تحول و تطور اوضاع تاريخي و اجتماعي بيلوار پرداخته، بر آن است تا با بررسي خاست گاه اقوام ساکن دراين منطقه و انگاره هاي فرهنگي و سياسي و اجتماعي آنان، به شناخت بخشي از اين خطه کردنشين نايل آيد، زيرا منطقه بيلوار به رغم پيشينه اي ژرف، به علت نبود راه هاي تجاري و ارتباطات گسترده با ساير مناطق، نه تنها مورد التفات ارباب قدرت و ثروت قرار نگرفته است، بلکه بيش تر در زمينه هاي سياسي و اقتصادي به صورت منطقه اي پيراموني و حاشيه اي، ميان اورامانات در غرب و دينور در شرق و جنوب شرقي، بوده است.