مقاله جشن آبريزگان و تاق بزرگ بستان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار و تابستان ۱۳۸۸ در زبان و ادب فارسي (نشريه دانشكده ادبيات و علوم انساني دانشگاه تبريز) از صفحه ۱۱۹ تا ۱۴۱ منتشر شده است.
نام: جشن آبريزگان و تاق بزرگ بستان
این مقاله دارای ۲۳ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تاق بستان
مقاله نقش برجسته هاي ساساني
مقاله پيروز اول
مقاله جشن آبريزگان
مقاله اهورامزدا
مقاله آناهيتا

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: محمودي محمدعلي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
تاق بستان نام محلي است در شمال شرق كرمانشاه كه به دليل نقش برجسته هاي ارزشمند باقي مانده از عصر ساساني شهرتي جهاني پيدا كرده است. در اين محل دو تاق وجود دارد كه در مجموع، در آنها و ديواره كنارشان شش نقش برجسته حك شده است. در تاق بزرگ تر چهار نقش وجود دارد كه پادشاه ساساني را در موقعيت هاي مختلف نشان مي دهد.
اغلب متون تاريخي،‌ جغرافيايي و سفرنامه اي كهن، اين نقوش را متعلق به خسرو پرويز، همسرش، شيرين و اسب مشهورش، شبديز دانسته اند و باستان شناسان معاصر هم علي رغم تحقيقات گسترده اي كه در مورد اين نقوش به عمل آورده اند، به ديدگاه واحد و مشتركي دست نيافته و آنها را به پادشاهان مختلفي چون خسرو پرويز، اردشير سوم و پيروز اول نسبت داده اند. اما اغلب آنها موضوع نقش اصلي موجود در ديواره انتهاي تاق بزرگ را مراسم تاجگذاري پادشاه يا تاج ستاني و گرفتن حلقه قدرت از اهورامزدا ذكر كرده اند. ما در اين مقاله تلاش مي كنيم تا بر اساس روايات موجود در متون مختلف در باب دوران پادشاهي پيروز اول، روشن كنيم كه اولا اين روايات، ديدگاه ناظر بر انتساب نقوش به پيروز اول را تاييد مي كنند، و ثانيا برخلاف نظراتي كه تاكنون ارايه شده است، اين نقوش ارتباطي به مراسم تاجگذاري شاه يا تاج ستاني و گرفتن حلقه قدرت از اهورامزدا ندارند بلكه به مناسبت جشن آبريزگان و براي نشان دادن پيوند محكم پيروز با اهورامزدا و آناهيتا پديد آمده اند.