مقاله جغرافياي گردشگري تهران و نقش شهرسازي و معماري در توسعه آن که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۸ در نگرش هاي نو در جغرافياي انساني (جعرافياي انساني) از صفحه ۷۱ تا ۸۴ منتشر شده است.
نام: جغرافياي گردشگري تهران و نقش شهرسازي و معماري در توسعه آن
این مقاله دارای ۱۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله جغرافيا
مقاله گردشگري
مقاله شهرسازي
مقاله معماري
مقاله توسعه

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: فرجي راد عبدالرضا
جناب آقای / سرکار خانم: سيدنصيري سيده ژاله

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
تحقيق حاضر با هدف شناسايي رابطه جغرافيا گردشگري شهرتهران همراه با ويژگيهاي شهرسازي و معماري آن در صنعت گردشگري، و بازشناسي امکانات و موانع توسعه گردشگري در اين حوزه، انجام شده است. امروزه در شهرهاي بزرگ اقداماتي جهت ارایه نماي زيبايي از آنها به عمل مي آيد، اين اقدامات دردرجه اول براي جلب توجه و تامين نيازهاي ساکنان شهرها صورت مي گيرد، و در درجه دوم مساعد کننده گردشگري شهري، علايق روز افزون افراد نسبت به ميراث فرهنگي و ملي و همچنين بناهاي تاريخي سبک هاي معماري در ادوار تاريخ مي باشد. اهميت اين تحقيق در بازسازي مجدد مناسبات ميان محيط انسان ساخت و محيط طبيعي و ارایه رويکردهاي جديد براي حفاظت از عناصر جغرافيا، شهرسازي، معماري و گردشگري مي باشد.
در اين تحقيق از نقطه نظر متدولوژي از روش توصيفي و تحليلي استفاده شده و با بررسي جغرافيا تهران و مطالعه شهرسازي و معماري اين شهر در ادوار تاريخي، به تحليل نقش جغرافيا در شکل دهي شهرسازي و معماري اين شهر و همچنين شناسايي عناصر موثرشهرسازي و معماري در گردشگري آن پرداخته شده است. تحقيق حاضر پيشنهادهاي را به منظور توسعه گردشگري تهران و نقش شهرسازي و معماري در آن ارایه نموده است.