مقاله جلوه هايي از تعامل فرهنگ ايراني اسلامي در قرن دوم هجري که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۷ در جستارهاي تاريخي (فرهنگ) (ويژه تاريخ) از صفحه ۱۸۱ تا ۲۱۴ منتشر شده است.
نام: جلوه هايي از تعامل فرهنگ ايراني اسلامي در قرن دوم هجري
این مقاله دارای ۳۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: شاهرخي سيدعلاالدين

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چهارده قرن از ورود اسلام به سرزمين ايران مي گذرد. در طول اين مدت، بين اسلام و ايران از ابعاد مختلف، از جمله از نظر فرهنگي، تعاملات گسترده اي صورت گرفته است. اين موضوع را محققان و صاحبنظران تحليل نکرده اند؛ و تحليل ها بر اساس نوع نگرش ها و عقايد آنها، متفاوت و در مواردي متعارض است.
ضرورت مطالعات جديد و تحقيق درباره تعامل فرهنگ ايراني با دين اسلام، راهي است براي بازشناسي منتقدانه ميراث گذشتگان و نيز دستيابي به شناختي نسبي از روند تلفيق متعادل گونه دو فرهنگ با يکديگر. در اين پژوهش تلاش شده است به اين پرسش هاي اساسي پاسخ گفته شود: چرا پس از ورود اسلام به ايران، هيچ يک ديگري را نفي نکرد؟ محورها و زبان مشترک اين دو فرهنگ چه بود؟ فرهنگ ايراني در تماس با اسلام، چه تغييراتي کرد؟
اهداف اين پژوهش عبارت اند از: شناخت برخي از ابعاد حيات فرهنگي ايران پس از اسلام که به ويژه در قرن دوم هجري شکل گرفت؛ ديگر اينکه پذيرش اسلام توسط ايرانيان، چه عناصري از فرهنگ ايراني را بيشتر تحت تاثير قرار داد و اسلام چگونه از فضاي فرهنگ ريشه دار ايراني بهره برداري کرد.