مقاله جنسيت در تعاونيها که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تير و مرداد ۱۳۸۸ در تعاون از صفحه ۱۴۷ تا ۱۵۹ منتشر شده است.
نام: جنسيت در تعاونيها
این مقاله دارای ۱۳ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ني پيرد آن بريت

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
جنسيت مربوط به نظام طبيعي است و امور طبيعي ذاتا موجب فخر يا وهن نيستند. بر اساس آموزه هاي ديني، جايگاه و منزلت آدمي بر پايه كرامت و تقرب او به خداوند است و ميزان و معيار اصلي، تقواست نه جنسيت يا هر عامل ديگر. خداوند متعال در قرآن مي فرمايد:
«اي مردم! ما شما را از مردي و زني آفريديم و شما را تيره ها و قبيله قرار داديم تا يكديگر را بشناسيد (اينها ملاك امتياز نيست)؛ گرامي ترين شما نزد خداوند با تقواترين شماست؛ خداوند دانا و آگاه است.» (سوره الحجرات آيه ۱۳).
مساله جنسيت و حقوق مترتب بر آن از ابتداي خلقت انسان محل مناقشه بوده است و در طول تاريخ گاهي مردان وگاهي نيز زنان داراي حق برتر در خانواده و جامعه بوده اند؛ اما پس از انقلاب صنعتي و تحولات ناشي از آن، شاهد حضور گسترده زنان در عرصه هاي مختلف اجتماعي و اقتصادي و ايجاد فرصتهاي برابر براي مردان و زنان – كه يكي از شاخصهاي توسعه هر جامعه محسوب مي شود- بوده ايم. نهضت تعاون نيز با تاکيد بر ارزشهايي مثل خودياري ، مسئوليت فردي، مردمسالاري، برابري ، تساوي حقوق و همچنين اصل «هر عضو، يك راي»، منزلت زنان و مردان را يكسان در نظر مي گيرد.
خانم آن بريت ني پيرد،آموزشيار تعاون و كارشناس مساله جنسيت در سازمان بين المللي كار (ILO)، در اين مقاله به محدوديتهاي زنان در كشورهاي در حال توسعه و نقشي كه تعاونيها مي توانند در زمينه توانمندسازي آنها داشته باشند، اشاره مي كند. مقاله حاضر با عنوان «Gender Issues in Cooperatives» در سايت سازمان بين الملي كار موجود است .