سال انتشار: ۱۳۸۴

محل انتشار: پنجمین همایش مراکز تحقیق و توسعه صنایع و معادن

تعداد صفحات: ۱۲

نویسنده(ها):

غلامرضا فیضی بشی پور – شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاه

چکیده:

آنچه مسلم است آنکه جهان امروز ما با موضوعات و مسائلی هم سازنده و هم مخرب روبروست از یکسو رشد رسانه های الکترونیکی در قالب نظام ارتباطات جهانی، جهان را چنان یک دهکده الکترونیک محقر اما پیچیده کرده است و از سوی دیگر آفات رشد تکنولوژیک این سیاره رادر چارچوب مسائلی همچون گرم شدن زمین، تخریب محیط زیست، خشونتهای قومی و جنایات سازمانییافته آزار می دهد. با نگاهی اجمالی به پویشها و تحولات درونی مفهوم جهانی شدن، می توان از ویژگی های آن در راستای نقش محوری گسترش یا شکل گیری این پدیده پرده برداشت.
بی تردید اگر ارتباطات بین المللی و جهانی را مهمترین عامل سرعت بخشیدن به فرایند جهانی شدن بدانیم، اغراق نکرده ایم. از این رو رسانه ها را باید منادی جهانیشدن فرهنگ و یا بهتر بگوئیم (فرهنگ جهانی) بدانیم.
فن خود موجب گسترش و توسعه فن آوری جدید می شود. رسیدن سریعتر حجم علم و دانش به چثه بحرانی و بروز نوآویها در حوزه های مختلف، آهنگ تجاری سازی وکاربرد گسترده فن آوری های نورا افزایش می دهد در نتیجه بر خلاف گذشته محصولات فرایندهای ابداع شده در ازمایشگاه و مراکز تحقیق و توسعه سیعتر روانه بازار می شود. از سوی دیگر صدای مشتری که بیش از این کمتر مد نظر قرار می گیرفت در آینده بیش از پیش در توسعه و فن آوری ها تاثیر گذار خواهد بود.
در یک اقتصاد جهانی شده و مبتنی بر فن آوریهای برتر که در مقایسه با اقتصادهای سنتی بیشتر بر دانش و نیروی انسانی متکی خواهد بود. تا منابع طبیعی، بازندگان فن آوری و کشورهای دنباله رو چاره ای جز مصرف ندارند مگر آنکه پیشاپیش با سرمایه گذاری بلند مدت بمنظور توسعه منابع انسانی مزیت های رقابتی خود را حفظ کنند. با این حال چه بخواهیم و چهنخواهیم جهانی شدن یک تحول ساختاری در عرصه اقتصادی است که آثار آن راه را برای تحقیق، توسعه و فن آوری هموار ساخته و بی گمان دارای پیامدهای مثبت فراوانی در راستای بهبود صنایع و تولیدات خواهد بود لذا باید بر اساس اصول علمی با این پدیده مثل تمام پدیده های دیگر رفتار کرد.
اکنون صنعت کشور ما راهی جز حرکت بسمت رقابتی شدن که محصولاتش قابل عرضه در بازارهای داخلی وخارجی باشد ، ندارد و در این زمینه به اصلاحات ساختاری درون بنگاه های صنعتی نیاز است. از این جهت سامان گسترش و نوسازی صنایع نقش مهمی در سنعتی شدن کشور دارد و باید به واحدهای صنعتی برای حرکت در مسیر جهانی شدن کمک کند.
بالاخره نتیجه جهانی شدن این شد که کشورهای پیرامونی اجازه پیدا کنند تا در تولیدات صنعتی جهاننقش داشته باشند البته ورود به مجموعه کشورهای تولید کننده کالای صنعتی به این سادگی نیست و نیازمند زبدگی است. شاید مهمترین نکته این باشد که زندگی در اثر برخورداری از ذهن روش شناس ایجاد می شود.
بهره سخن انکه بر اساس این رویکردها فرایند همگرایی توان بالقوه ای برای ایجاد منافع کلان برای کشورهای در حال توسعه دارد، اما وصول و تحقیق این دستاوردهای بالقوه، مستلزم تحقیق و پژوهش در تمام عرصه ها، ایجاد و افزایش مراکز تحقیق و توسعه، سرمایه گذاری های پژوهشی ، جذب محققین، آموزش همگانی که کلید توسعه پایدار در جهان توسعه نیافته است. همچنین و بخصوص مدیریت کارآمد این فرایند چه در سطح ملی و چه در سطح بین المللی برای کاهش هزینه های اجتماعی، سیاستهای معطوف به همگرایی منسجم در اقتصاد جهانی است.