مقاله حضرت علي و نقش آراي عمومي در شکل گيري نظام سياسي آرماني تشيع (امامت) (عنوان عربي: علي (ع) ودور الراي العام في تكون النظام السياسي المنشود للتشيع (الامامة)) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۹ در شيعه شناسي از صفحه ۱۲۸ تا ۱۶۳ منتشر شده است.
نام: حضرت علي و نقش آراي عمومي در شکل گيري نظام سياسي آرماني تشيع (امامت) (عنوان عربي: علي (ع) ودور الراي العام في تكون النظام السياسي المنشود للتشيع (الامامة))
این مقاله دارای ۳۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله عصمت
مقاله امامت
مقاله ولايت
مقاله تشيع
مقاله شورا
مقاله بيعت
مقاله اهل حل و عقد (کيدواژه عربي: العصمة
مقاله الامامة
مقاله الولاية
مقاله التشيع
مقاله الشورى
مقاله البيعة
مقاله اهل الحل والعقد)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: پيشگاهي فرد زهرا
جناب آقای / سرکار خانم: نصرالهي زاده بهرام

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکيده فارسي:
در نظام سياسي امامت، امام معصوم از جانب خداوند منصوب مي شود.
در انديشه و عمل حضرت علي که اولين امام و هويت بخش تشيع است، حضور مردم و رضايت آنان نقشي اثربخش دارد. علي رغم داشتن پشتوانه عصمت و نصب الهي، مدت ۲۵ سال از خلافت دور ماند و سرانجام با خواست و اصرار مردم، حکومت و مديريت جامعه اسلامي را بر عهده گرفت. او شوراي مهاجرين و انصار و اجتماع آنان بر فردي به عنوان امام را موجب خشنودي خدا مي داند و بر انتخاب خود از سوي مردم صحه مي گذارد.
در اين مقاله، متضاد يا قابل جمع بودن نصب الهي و انتخاب مردم، نقش آراي عمومي در مشروعيت سازي حکومت امام معصوم، به فعليت رساندن ولايت امام منصوب از جانب خداوند، مقيد يا مطلق بودن اعتبار شورا و بيعت و آثار شرعي و حقوقي آنها، جايگاه اهل حل و عقد و عامه مردم در انعقاد و شکل گيري امامت و…، بر اساس انديشه ها و سيره عملي حضرت علي مورد بررسي قرار گرفته است.