مقاله حقيقت تشكيكي وحي در هندسه حكمت متعاليه که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۹ در معرفت فلسفي از صفحه ۱۰۷ تا ۱۳۲ منتشر شده است.
نام: حقيقت تشكيكي وحي در هندسه حكمت متعاليه
این مقاله دارای ۲۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله حكمت متعاليه
مقاله وحي
مقاله حقيقت وحي
مقاله ملاصدرا
مقاله وجود تشكيكي وحي
مقاله قرآن شناسي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: بهشتي احمد (عارف)
جناب آقای / سرکار خانم: يعقوبيان محمدحسن

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
ملاصدرا به عنوان متفكري جامع نگر، رويكردهاي فلسفي، عرفاني، و كلامي گوناگوني را در باب چيستي وحي بررسي كرده و كوشيده است تا عناصر مختلف انديشه متفكران پيش از خود را در نگاه معرفتي اش هضم كند. از اين رو، در آثار گوناگون صدرالمتألهين، سه رويكرد قابل مشاهده است كه وي براي وحدت بخشي و جامعيت، به سمت حل تعارضات اين رويكردها حركت مي كند.
نويسندگان در اين مقاله تلاش مي كنند نشان دهند كه ملاصدرا رويكردهاي مختلف و مباني متنوع را در هندسه حكمت متعاليه به يكديگر مي پيوند تا مشخص شود كه رابطه وحياني و حقيقت وحي، به جاي آنكه حقيقتي ماهوي باشد، حقيقتي وجودي است. و به تبع، وجودي بودن است كه در مراتب مختلف هستي قابل تشكيك است و در بستر مراتب هستي، از قرآن امري تا فرقان خلقي، سياليت و تدرج دارد. اين وحي شناسي قرآن شناسي خاصي را براي ملاصدرا به ارمغان مي آورد كه رنگ وبوي وجودي دارد. توجه به مراتب و ابعاد مختلف حقيقت وحي، نظرگاه او را از فروكاهش گرايي به يكي از ساحت هاي معرفتي وحي نظير كلام لفظي، معرفت عقلاني، و … مصون مي دارد.