مقاله حكومت و فرهنگ رفتاري در فلسفه سياسي ملاصدرا که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۸ در مطالعات سياسي از صفحه ۷۳ تا ۹۲ منتشر شده است.
نام: حكومت و فرهنگ رفتاري در فلسفه سياسي ملاصدرا
این مقاله دارای ۲۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله فلسفه سياسي
مقاله حکومت
مقاله امت
مقاله جامعه
مقاله دولت
مقاله حکمت
مقاله ديانت
مقاله فرهنگ رفتاري

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: جعفري نژاد مسعود
جناب آقای / سرکار خانم: برجيسيان رسول

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
وقتي فيلسوف بزرگي همچون ملاصدرا را داراي دستگاهي فلسفي بدانيم، نمي توانيم وي را بدون فلسفه  سياسي بدانيم، حتي اگر صدرا هيچ سخني هم در سياست نگفته باشد « با توجه به سخنان بسيار زياد وي در اين موضوع » ما مي توانيم بر اساس فضاي تفکر و افقي که براي ما باز مي کند به تفکر سياسي بپردازيم، در اين فضا تمامي اصـولي که اساس فلسفه صدرا را تشکيل مي دهند حضور دارند، در نتيجه بر اساس دستور زبـان مفهومي اين دستگاه که بر گرفته از اصول راستـين در حقيقت وجود مي باشد مي توان حقايقي را در خصوص سياست و حکومت به دست داد.
فلسفه  ملاصدرا داراي چنان قوتي است که مي توان بر اساس آن تعريف حکومت، جامعه، فرهنگ رفتاري، تربيت سياسي، حقوق، قوانين، قدرت، مرجعيت، مشروعيت، حقوق بشر، آزادي، برابري، عدالت و ساير موضوعات مطرح در فلسفه سياست را از نو در جهان اسلام نشان داد.
در نوشتار حاضر اين موضوع مورد بحث و بررسي قرار خواهد گرفت که چگونه مي توان موضوعات فلسفه  سياسي را در فلسفه  ملاصدرا به دست داد؟